2003 CSA City Championship

Final Results

July 12, 2003

Place      

Team

Points

1

Friendly Frogs

2457

2

Green Valley Gators

2214.5

3

Oak Ridge Orcas

1684.5

4

GCC Blue Dolphins

1638.5

5

Hamilton Lakes Hornets

1519

6

Lake Jeanette Lightning

1504.5

7

Sherwood Raiders

1311

8

Ridgewood Riptide

1215

9

Adams Farm Aquadragons

1035.5

10

Westside Wave Runners

893.5

11

Sedgefield S. & R. Sharks

772

12

Cardinal Swimming Cardinals

616

13

Southeast Tsunamis

535

14

Elks Lodge Elks

481

15

Lawndale Lizards

328.5

16

Starmount Sting Rays

268

17

Sedgefield C. C. Fins

207.5

18

Battle Forest Barracudas

119

19

Forest Oaks Splash

77

              
                                    Results                                    
 
Event 41  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record: R 15.82  1999      Molli Hayworth, Oak Ridge                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Harris, Natalie            8 Friendly               17.80      16.98   24  
  2 La    e, Natalie           7 Friendly               19.03      18.24   21  
  3 Tuskey, Emily              7 Adams Farm             20.72      18.34   20  
  4 Arnold, Shannon            8 Sherwood               20.97      18.56   19  
  5 Sherwood, Caroline         8 Greensboro CC          19.45      19.17   18  
  6 Allen, Jenny               8 Green Valley           19.25      19.32   17  
  7 Jessup, Sarah Carter       8 Green Valley           20.24      19.47   16  
  8 Quillen, Sarah             8 Adams Farm             19.05      19.51   15  
  9 Kammer, Anna               8 Westside               20.51      20.64   14  
 10 Robertson, Sabrina         7 Westside               20.92      21.43   13  
B - Final
 11 Roueche, Alicia            8 Hamilton               22.01      19.15   11  
 12 Gorman, Ashley             8 Green Valley           21.04      20.21    9  
 13 Ringer, Cassidy            7 Lake Jeanette          21.67      20.37    8  
 14 Kinsey, Jenna              8 Lake Jeanette          22.13      20.48    7  
 15 Scotto, Brooklyn           8 Battle Forest          22.19      21.25    6  
 16 Fishbeyn, Eliana           7 Friendly               21.92      21.50    5  
 17 Holbrook, Gracie           8 Greensboro CC          22.32      21.60    4  
 18 Hicks, Christian           7 Greensboro CC          21.28      21.62    3  
 19 Frigerio, Miranda          8 Adams Farm             21.35      21.65    2  
 20 Kotterer, Allison          8 Ridgewood              22.70      22.28    1  
Preliminaries
 21 Macklin, Caroline          8 Oak Ridge              23.52             
 22 Graham, Sara               7 Ridgewood              23.66             
 23 Flannery, Bonnie           8 Sherwood               24.58             
 24 Ellis, Cassie              8 Ssrc                   24.65             
 25 Capps, Mackenzie           6 Starmount              25.06             
 26 Bernstorf, Jill            7 Lake Jeanette          25.21             
 27 Rowell, Lindsey            8 Cardinal               25.44             
 28 Nichols, Chloe             7 Elks                   25.69             
 29 Smith, Ashley              8 Southeast              25.83             
 30 Harding, Caroline          8 Ssrc                   25.97             
 31 Dodd, Alexandra            7 Oak Ridge              26.65             
 32 Pustay, Molly              7 Elks                   27.83             
 33 Spaugh, Caroline           7 Hamilton               28.16             
 34 Henderson, Hannah          7 Hamilton               28.83             
 35 Williams, Katie            8 Battle Forest          30.29             
 36 Lane, Heather              8 Forest Oaks            30.79             
 37 Pittman, Kaleigh           8 Elks                   31.24             
 38 Spiker, Sarah              8 Oak Ridge              32.11             
 39 Vass, Austin               8 Lawndale               34.89             
 -- Williams, Camille          8 Ridgewood                DQ              
 -- Kincaid, Sarah             8 Cardinal                 DQ              
 
Event 42  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record: R 15.70  1997      Jake Albright, Adams Farm                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rogers, Jonathan           8 Adams Farm             18.17      17.17   24  
  2 Barefoot, Blake            8 Sherwood               19.54      17.73   21  
  3 Huffman, Andrew            8 Friendly               19.27      18.44   20  
  4 Thompson, Josh             7 Green Valley           21.11      19.75   19  
  5 Gagnon, Jack               8 Hamilton               21.49      20.62   18  
  6 Britt, Owen                8 Cardinal               21.38      21.27   17  
  7 Stamey, Craver             8 Greensboro CC          22.78      22.00   16  
  8 Millard, Seth              8 Ssrc                   22.83      22.03   15  
  9 Calvert, Jason             8 Elks                   22.01      22.66   14  
 10 Quigley, Michael           8 Oak Ridge              22.60      22.86   13  
B - Final
 11 Ruhm, Peter                8 Friendly               23.19      21.21   11  
 12 Angel, Grant               8 Green Valley           25.75      21.60    9  
 13 Welch, Brett               8 Ridgewood              22.85      22.25    8  
 14 Kaylor, Eric               8 Hamilton               24.75      22.89    7  
 15 Long, Stephen              8 Sherwood               24.44      23.71    6  
 16 Adams, Cody                8 Sedgefield CC          24.52      23.85    5  
 17 Cranford, Landis           8 Ssrc                   25.20      24.13    4  
 18 Sheffey, Eric              8 Ssrc                   23.99      24.15    3  
 19 Fogleman, Nick             7 Cardinal               23.72      25.44    2  
 20 Verchick, Quinton          8 Lake Jeanette          24.68      25.68    1  
Preliminaries
 21 Henderson, Will            7 Hamilton               26.12             
 22 Aluisio, Tyler             7 Lake Jeanette          26.30             
 23 Riker, Kyle                8 Ridgewood              26.41             
 24 DuBose, Blaine             8 Greensboro CC          26.57             
 25 Pradetto, Paul             8 Westside               27.04             
 26 Leonard, Cole              8 Green Valley           27.98             
 27 Shelton, Clay              7 Oak Ridge              28.74             
 28 Stahl, Stephen             7 Sherwood               29.32             
 29 Stanley, Chandler          7 Southeast              30.37             
 30 Williams, Jackson          8 Elks                   32.14             
 31 Prescott, Alan             7 Lake Jeanette          33.84             
 -- Sperling, Dash             6 Starmount                DQ              
 -- Stanford, Christian        7 Elks                     DQ              
 -- Gibson, Zack               7 Oak Ridge                DQ              
 -- Knox, Davis                8 Greensboro CC            DQ              
 -- Fribush, Sam               8 Friendly                 DQ              
 -- Mahoney, Matthew           8 Southeast                DQ              
 
Event 43  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record: R 30.54  7/14/2001 Molli Hayworth, Oak Ridge                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hollingsworth, Chelsea    10 Ridgewood              32.80      31.39   24  
  2 O'Shea, Rose              10 Friendly               34.16      33.14   21  
  3 Costa, Elise               9 Oak Ridge              34.76      35.07   20  
  4 Flynn, Shelbi             10 Green Valley           36.36      35.51   19  
  5 Annear, Caitlin            9 Ridgewood              37.62      37.68   18  
  6 McHenry, Abbie            10 Hamilton               37.08      37.76   17  
  7 Cox, Olivia               10 Sherwood               38.99      38.00   16  
  8 Johnson, Rachel           10 Friendly               37.61      39.94   15  
  9 Medoff, Gena               9 Sherwood               39.93      40.19   14  
 10 Olson, Caroline           10 Lake Jeanette          39.63      40.27   13  
B - Final
 11 Hill, Alexandra            9 Green Valley           41.19      38.69   11  
 12 Robinson, Katie            9 Green Valley           40.89      39.13    9  
 13 Hassell, Bayly            10 Greensboro CC          41.70      40.04    8  
 14 Sholtis, Jillian          10 Ridgewood              41.99      40.71    7  
 15 Hess, Katie               10 Hamilton               41.80      41.73    6  
 16 Kinnear, Kelly            10 Lake Jeanette          41.19      42.23    5  
 17 DeWeese, Sarah            10 Adams Farm             43.67      42.65    4  
 18 Rowell, Katie             10 Cardinal               43.10      43.34    3  
 19 Riggs, Lexi               10 Elks                   41.51      43.47    2  
 20 Hemphill, Stephanie        9 Lake Jeanette          42.84      43.90    1  
Preliminaries
 21 Siler, Hanna              10 Oak Ridge              43.98             
 22 Erwin, Sara Anne           9 Starmount              44.01             
 23 Smith, Laura              10 Hamilton               44.53             
 24 Ketner, Margaux           10 Greensboro CC          44.67             
 25 Heater, Maddie             9 Oak Ridge              44.89             
 26 Fogleman, Elizabeth       10 Cardinal               44.90             
 27 Hayes, Morgan             10 Ssrc                   45.35             
 28 Barnes, Allison            9 Battle Forest          45.40             
 29 Valentine, Mandy          10 Cardinal               45.64             
 30 Graham, Katie             10 Sherwood               45.96             
 31 Wharton, Claudia           9 Friendly               49.03             
 32 Farley, Becca              9 Forest Oaks            52.20             
 33 O'Halloran, Allison       10 Elks                   52.33             
 34 Pustay, Erin              10 Elks                   52.82             
 35 Turk, Molly                9 Lawndale               55.88             
 36 Dascoli, Alex              9 Ssrc                   56.53             
 37 VanHoy, Haileigh          10 Southeast              59.17             
 38 Braye, Hannah              9 Southeast            1:19.65             
 39 Wade, Molly                9 Battle Forest        1:23.63             
 -- Pegram, Lauren            10 Starmount                DQ              
 -- Fleming, Leah              9 Ssrc                     DQ              
 
Event 44  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record: R 30.57  7/13/2002 William Ruhm, Friendly-                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brogden, Harrison         10 Westside               37.47      34.69   24  
  2 Riley, Joseph              9 Friendly               38.07      34.85   21  
  3 Gates, Percy               9 Friendly               37.12      35.58   20  
  4 Snyder, Gabriel           10 Ssrc                   37.19      36.19   19  
  5 Thilo, Taylor             10 Green Valley           42.81      37.45   18  
  6 La    e, Alex              9 Friendly               40.52      38.14   17  
  7 Mullins, Peter            10 Sherwood               42.91      40.60   16  
  8 Peterson, Christian       10 Green Valley           42.01      40.87   15  
  9 Flynn, Coleman             9 Green Valley           39.65      40.90   14  
 10 Perry, John III           10 Greensboro CC          43.44      42.20   13  
B - Final
 11 Kilgore, Phillip          10 Oak Ridge              45.93      43.71   11  
 12 Kinsey, Landon            10 Lake Jeanette          46.68      44.06    9  
 13 McEachran, Gibbs          10 Sherwood               44.48      44.45    8  
 14 Lucius, Frank              9 Greensboro CC          43.53      44.48    7  
 15 Daly, Eric                10 Lake Jeanette          48.33      44.58    6  
 16 Jones, Cody                9 Ssrc                   45.90      44.90    5  
 17 Chappell, Seth            10 Southeast              47.12      47.46    4  
 -- Ripberger, Hunter          9 Ridgewood              45.29         DQ  
 -- Olson, Mike                9 Lake Jeanette          45.36         DQ  
 -- Bermes, Jack               9 Hamilton               47.72         DQ  
Preliminaries
 21 Dick, Taylor              10 Greensboro CC          49.36             
 22 McCoy, Matt               10 Oak Ridge              49.90             
 23 Pittman, Brandon          10 Elks                   49.93             
 24 Utesch, Sam               10 Elks                   50.46             
 25 Anderson, Chris           10 Ssrc                   50.84             
 26 Templeton, Chase           9 Sherwood               52.61             
 27 Perrell, Joel              9 Forest Oaks            52.71             
 28 Small, Jay Douglas        10 Ridgewood              53.71             
 29 Palmer, Ty                 9 Oak Ridge              55.87             
 30 Stewart, Jake             10 Southeast            1:05.39             
 31 Allen, Kenneth            10 Battle Forest        1:07.42             
 -- Reeve, Jonathan           10 Hamilton                 DQ              
 -- McClement, Jamie          10 Hamilton                 DQ              
 
Event 45  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record: R 27.66  1998      Ashley Hennings, Hamilton Lakes               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 White, Austin             11 Greensboro CC          28.62      27.98   24  
  2 Schott, Walker            12 Greensboro CC          30.55      29.39   21  
  3 Hayworth, Molli           12 Oak Ridge              30.61      30.50   20  
  4 Annear, Ally              12 Ridgewood              30.62      30.55   19  
  5 Mann, Sarah               11 Hamilton               32.35      32.36   18  
  6 McCoy, Laura              12 Oak Ridge              32.97      32.51   17  
  7 Riley, Kate               12 Oak Ridge              33.04      32.62   16  
  8 McEachran, Mary Parke     12 Sherwood               32.89      32.70   15  
  9 Ferrara, Marisa           12 Ridgewood              33.37      32.92   14  
 10 Bennett, Brooke           12 Ridgewood              33.48      33.31   13  
B - Final
 11 Nosek, Catharyn           12 Sherwood               34.66      34.35   11  
 12 Garvey, Elizabeth         11 Greensboro CC          34.48      34.36    9  
 13 Greene, Madison           11 Green Valley           34.28      34.71    8  
 14 Bumgarner, Amy            11 Ssrc                   35.84      35.71    7  
 15 White, Caroline           12 Forest Oaks            35.28      35.88    6  
 16 Huber, Jerelyn            12 Hamilton               36.36      35.94    5  
 17 Capps, Chelsea            11 Starmount              36.84      35.96    4  
 18 Wise, Lauren              11 Green Valley           35.32      36.24    3  
 19 Neely, Jacquelyn          11 Ssrc                   36.00      36.45    2  
 20 Wynn, Clara               11 Friendly               36.10      36.56    1  
Preliminaries
 21 Glass, Rachael            11 Lake Jeanette          37.29             
 22 Leik, Chandler            11 Lake Jeanette          37.34             
 23 Cheek, Caroline           11 Westside               37.64             
 24 Bennet, Ashley            12 Hamilton               37.67             
 25 Mullins, Kaitlyn          12 Sherwood               38.16             
 26 Ahlgren, Jessica          12 Adams Farm             38.52             
 27 Snyder, Kaitlyn           12 Cardinal               38.74             
 28 Cummings, Carter          11 Friendly               39.05             
 29 Mata, Megan               12 Battle Forest          40.31             
 30 Beasley, Amy              12 Southeast              40.51             
 31 McQuaid, Sarah            12 Ssrc                   40.62             
 32 Madtes, Paige             12 Lawndale               40.76             
 33 Phillips, Katherine       11 Friendly               41.15             
 34 Hase, Libby               12 Lake Jeanette          41.56             
 35 Halchin, Stephanie        12 Cardinal               41.90             
 36 Frye, Noel                12 Elks                   44.28             
 37 Bowers, Alisha            12 Green Valley           45.51             
 38 Smith, Sarah              11 Southeast              48.53             
 39 Black, Caroline           11 Lawndale               49.32             
 40 Graham, Carly             12 Cardinal               49.85             
 41 Embry, Abbey              12 Elks                   52.62             
 42 Ankenbruck, Brittany      11 Elks                   54.23             
 
Event 46  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record: R 27.48  1995      Matt Zimmerman, Hamilton Lakes                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hennings, Brad            12 Hamilton               29.67      28.48   24  
  2 Ruhm, William             11 Friendly               29.35      28.94   21  
  3 Johnson, Nicholas         12 Greensboro CC          31.19      30.94   20  
  4 Flannery, Patrick         12 Sherwood               32.34      31.47   19  
  5 Berry, Dylan              11 Greensboro CC          32.79      31.48   18  
  6 Kane, Kevin               12 Oak Ridge              32.58      31.49   17  
  7 Pittman, Bruce            12 Elks                   32.30      32.37   16  
  8 Hannah, Michael           12 Oak Ridge              33.63      32.53   15  
  9 Brower, Daly              12 Sherwood               35.16      35.03   14  
 10 Morris, William           11 Greensboro CC          35.34      36.04   13  
B - Final
 11 Brown, Josh               12 Green Valley           37.42      35.95   11  
 12 Britt, Miles              12 Cardinal               38.76      37.94    9  
 13 Mahoney, Evan             12 Southeast              38.37      38.02    8  
 14 Daly, Colin               12 Lake Jeanette          38.92      38.08    7  
 15 Thompson, Ernest          11 Lake Jeanette          38.35      38.44    6  
 16 Long, Glen Alan           11 Sherwood               39.22      39.11    5  
 17 Gibbs, Jack               12 Ridgewood              38.51      39.21    4  
 18 Kusiak, Matt              12 Ssrc                   40.35      39.27    3  
 19 Hjelmquist, Jordan        11 Adams Farm             38.25      40.70    2  
 -- Gettinger, Blake          11 Westside               37.40         DQ  
Preliminaries
 21 Mearns, David             11 Southeast              40.65             
 22 Robinson, Wood            12 Green Valley           41.28             
 23 Blocker, Joe              11 Battle Forest          41.46             
 24 Tritt, Austin             11 Westside               42.19             
 25 Aycock, Robert            12 Lake Jeanette          43.81             
 26 Clippard, Cole            11 Oak Ridge              44.06             
 27 Poole, Matt               12 Forest Oaks            46.54             
 28 Boschini, Peter           12 Green Valley           49.00             
 29 Garner, Alex              12 Ssrc                   50.05             
 30 Sheffey, Mike             11 Ssrc                   50.83             
 31 Farley, Bobby             11 Forest Oaks          1:01.15             
 -- Blocker, Buck             12 Battle Forest            DQ              
 
Event 47  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record: R 26.95  2000      Ashley Hennings, Hamilton Lakes               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wolfe, Kelly              13 Lake Jeanette          29.32      28.26   24  
  2 Maness, Megan             14 Friendly               28.93      28.40   21  
  3 Phillips, Caroline        14 Friendly               29.58      28.74   20  
  4 Rives, Sally              14 Green Valley           29.87      29.35   19  
  5 Robertson, Karis          13 Adams Farm             29.98      29.45   18  
  6 Donnalley, Kathryn        14 Ridgewood              30.31      29.84   17  
  7 Cowperthwaite, Leah       13 Ridgewood              30.49      29.88   16  
  8 Sykes, Erin               14 Hamilton               31.27      29.96   15  
  9 Turk, Mary Jo             14 Lawndale               30.19      30.22   14  
 10 Parmele, Hanne            14 Adams Farm             31.80      31.84   13  
B - Final
 11 Creamer, Amy              14 Green Valley           32.36      31.64   10  
 11 Mohorn, Emily             14 Greensboro CC          32.27      31.64   10  
 13 Gehling, Maren            14 Ssrc                   32.34      31.99    8  
 14 Anderson, Katharine       13 Green Valley           32.65      32.01    7  
 15 Root, Meghan              14 Elks                   32.23      32.24    6  
 16 Smith, Corinne            13 Starmount              32.48      32.47    5  
 17 Barker, Tara              14 Adams Farm             33.34      32.75    3.5
 17 Wynn, Lilly               14 Friendly               33.38      32.75    3.5
 19 Quigley, Katie            14 Oak Ridge              33.42      32.77    2  
 20 Medoff, Mica              14 Sherwood               32.97      32.86    1  
Preliminaries
 21 Dickson, Katie            14 Lake Jeanette          33.92             
 22 Seeger, Mary Brannan      14 Lake Jeanette          34.11             
 23 Layton, Cameron           13 Hamilton               35.61             
 24 Glover, Kathryn           14 Hamilton               35.92             
 25 Sholtis, Emily            13 Ridgewood              36.35             
 26 Jones, Brittni            13 Ssrc                   36.37             
 27 Stephens, Katherine       13 Forest Oaks            36.59             
 28 McKenzie, Kendall         14 Oak Ridge              36.85             
 29 Breaux, Abby              13 Westside               37.93             
 30 Rogers, Elizabeth         13 Oak Ridge              43.41             
 31 Embry, Sarah              13 Elks                   44.68             
 
Event 48  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record: R 23.80  7/13/2002 Robert Padgett, Sedgefield S&R-               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O'Hare, Isaac             14 Hamilton               27.10      26.82   24  
  2 Cook, Jeff                14 Southeast              28.58      27.61   21  
  3 Overton, Marshall         14 Greensboro CC          28.73      28.33   20  
  4 Padelford, John           14 Oak Ridge              28.82      28.57   19  
  5 Sears, David              13 Greensboro CC          29.67      28.63   18  
  6 Gentry, James             13 Friendly               30.56      30.43   17  
  7 Seymour, Will             13 Sherwood               31.57      30.59   16  
  8 Chasse, William           14 Friendly               30.94      31.30   15  
  9 Nussbaum, Adam            13 Green Valley           32.13      31.68   14  
 10 D'Englere, Matt           13 Southeast              32.17      31.76   13  
B - Final
 11 Aronson, Zach             13 Hamilton               34.12      32.88   11  
 12 Jacobs, Kevin             13 Green Valley           32.43      33.06    9  
 13 Bayliss, Will             14 Green Valley           33.74      33.36    8  
 14 Winslow, Ted              14 Sherwood               34.79      33.68    7  
 15 Clippard, Cress           13 Oak Ridge              35.18      35.06    6  
 16 Mata, Joshua              14 Battle Forest          36.34      35.68    5  
 17 Masters, Jeffery          14 Westside               37.49      36.11    4  
 18 Cornett, Adam             14 Lake Jeanette          35.86      36.75    3  
 19 Bays, Josh                14 Adams Farm             37.35      36.88    2  
 20 Cates, Joshua             13 Ssrc                   36.48      37.64    1  
Preliminaries
 21 Cheek, Trey               13 Westside               37.74             
 22 Bunting, Ben              13 Lake Jeanette          38.16             
 23 Kennedy, Ben              13 Ssrc                   38.80             
 24 Klein, Justin             14 Adams Farm             39.18             
 25 Warner, Costen            14 Starmount              39.64             
 26 Costello, Matt            14 Elks                   39.75             
 27 Kilgore, Alex             13 Oak Ridge              40.03             
 28 Brooks, AJ                14 Forest Oaks            40.27             
 29 Wharton, Sam              13 Friendly               40.98             
 30 Delaney, Ryan             13 Lawndale               41.03             
 31 Barber, Jackson           13 Lawndale               43.34             
 32 Armstrong, Craig          14 Elks                   50.23             
 -- Bennett, Trey             14 Hamilton                 DQ              
 
Event 49  Women 15-19 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record: R 26.89  7/13/2002 Ashley Hennings, Hamilton Lakes               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Maggio, Katie             16 Green Valley           27.20      26.41R  24  
  2 Hennings, Ashley          18 Hamilton               27.23      26.98   21  
  3 Tharrington, Leigh        15 Cardinal               28.81      28.21   20  
  4 Mohorn, Heather           16 Greensboro CC          29.19      28.38   19  
  5 Chisnall, Megan           18 Oak Ridge              29.36      28.63   18  
  6 Young, Meg                15 Lawndale               28.63      28.72   17  
  7 Lowd, Kristin             17 Sherwood               29.83      28.89   16  
  8 Cummings, Lila            16 Friendly               29.52      28.97   15  
  9 Craddock, Anna            19 Adams Farm             29.49      29.10   14  
 10 McNulty, Sarah            17 Cardinal               29.58      29.36   13  
B - Final
 11 Wolfe, Meredith           16 Hamilton               29.97      29.43   11  
 12 Durham, Emily             18 Friendly               30.07      29.88    9  
 13 Smith, Andrea             15 Starmount              30.51      30.13    8  
 14 Hannah, Paige             15 Oak Ridge              30.64      30.25    7  
 15 Barker, Dani              18 Adams Farm             30.92      30.58    6  
 16 Rhoads, Molly             17 Greensboro CC          31.38      30.67    5  
 17 Cunningham, Christie      16 Sedgefield CC          31.85      31.01    4  
 18 Hollingsworth, Erika      17 Ridgewood              31.47      31.15    3  
 19 Mitman, Kelsey            15 Westside               30.84      31.19    2  
 20 Wittner, Katy             16 Adams Farm             31.99      32.02    1  
Preliminaries
 21 Jones, Maggie             16 Sherwood               32.08             
 22 Johnson, Amy              17 Lake Jeanette          32.24             
 23 Sears, Carolyn            17 Greensboro CC          32.72             
 24 Kelleher, Sara            16 Green Valley           33.23             
 25 Fligel, Allison           16 Elks                   33.41             
 26 Stephens, Mary Ellen      15 Forest Oaks            33.42             
 27 Whitworth, Kendal         15 Ssrc                   33.82             
 28 Larson, Brittany          16 Lawndale               33.97             
 29 Pegram, Chelsea           15 Ridgewood              34.14             
 30 Cooke, Tricia             15 Cardinal               34.41             
 31 Chamblee, Caroline        15 Green Valley           34.76             
 32 Kane, Jennifer            16 Oak Ridge              35.00             
 33 Holden, Katie             15 Friendly               35.52             
 34 Madtes, Leann             15 Lawndale               37.00             
 35 Falish, Stephanie         15 Ssrc                   37.05             
 36 Poe, Meagan               17 Southeast              39.19             
 37 Aycock, Kellie            15 Lake Jeanette          40.18             
 38 Fay, April                18 Southeast              40.80             
 39 Drinkard, Julie           15 Starmount              43.84             
 
Event 50  Men 15-19 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record: R 23.09  7/14/2001 Matt Zimmerman, Hamilton Lakes                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Godsoe, Eugene            15 Southeast              25.55      23.89   24  
  2 Riley, John               16 Oak Ridge              25.11      25.06   21  
  3 Ross, Chad                17 Oak Ridge              25.61      25.61   20  
  4 Lowd, Andrew              18 Sherwood               26.07      25.73   19  
  5 Robinson, Patrick         17 Green Valley           26.59      26.27   18  
  6 Tharrington, Will         17 Cardinal               27.36      26.29   17  
  7 Kilgore, Daniel           15 Oak Ridge              27.30      26.87   16  
  8 Donnalley, Ben            16 Ridgewood              27.51      26.95   15  
  9 Falish, Carl              17 Ssrc                   27.30      27.25   14  
 10 Kincaid, Adam             18 Cardinal               27.25      27.26   13  
B - Final
 11 Worth, Jon                17 Greensboro CC          28.79      27.50   11  
 12 Austin, Brandon           15 Friendly               28.09      27.64    9  
 13 Turk, Travis              16 Lawndale               28.17      27.80    8  
 14 Gould, Kevin              17 Hamilton               27.70      27.97    7  
 15 Haddock, Ben              18 Green Valley           28.42      28.07    6  
 16 Allen, Carr               16 Friendly               28.27      28.15    5  
 17 Hutton, Bobby             15 Adams Farm             28.55      28.35    4  
 18 O'Hare, Micah             15 Hamilton               28.60      28.37    3  
 19 Tysinger, Ty              18 Sherwood               29.50      28.69    2  
 20 Whitfield, Alex           16 Sherwood               28.77      28.72    1  
Preliminaries
 21 Garvey, Jack              15 Friendly               29.56             
 22 Murray, Zach              17 Green Valley           29.73             
 23 Guard, Chris              15 Starmount              30.82             
 24 Nix, Michael              15 Battle Forest          30.91             
 25 Kincaid, Zack             16 Cardinal               30.92             
 26 McGauvran, Matt           16 Lawndale               31.36             
 27 Dagenhart, Gary           15 Adams Farm             32.83             
 28 Chappell, Will            16 Southeast              35.14             
 29 Gawrych, Chris            15 Hamilton               35.17             
 30 White, Ben                15 Forest Oaks            36.14             
 31 Brown, Michael            15 Lake Jeanette          37.07             
 32 Gleason, Bradley          16 Sedgefield CC          37.79             
 
Event 51  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record: R 15.06  2000      Austin White, Greensboro CC                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Beeler, Halle              8 Lake Jeanette          15.73      15.59   24  
  2 Gettinger, Lauren          8 Westside               16.29      16.55   21  
  3 Quillen, Sarah             8 Adams Farm             17.42      16.61   20  
  4 Kinsey, Jenna              8 Lake Jeanette          17.43      16.96   19  
  5 La    e, Natalie           7 Friendly               17.77      17.04   18  
  6 Admire, Katelyn            7 Oak Ridge              17.62      17.21   17  
  7 Holbrook, Gracie           8 Greensboro CC          17.78      17.37   16  
  8 Brassfield, Caroline       8 Westside               17.52      17.39   15  
  9 Allen, Jenny               8 Green Valley           17.81      17.61   14  
 10 Merlini, Lauren            8 Friendly               17.77      17.69   13  
B - Final
 11 Tuskey, Emily              7 Adams Farm             18.33      17.51   11  
 12 Thompson, Catherine        7 Lake Jeanette          18.10      17.58    9  
 13 Jessup, Sarah Carter       8 Green Valley           18.64      17.71    8  
 14 Schott, Sarah              8 Greensboro CC          18.53      17.73    7  
 15 Fishbeyn, Eliana           7 Friendly               18.48      18.17    6  
 16 Kotterer, Allison          8 Ridgewood              18.64      18.31    5  
 17 Newell, Olivia             8 Green Valley           18.52      18.56    4  
 18 Sherwood, Caroline         8 Greensboro CC          19.04      18.67    3  
 19 Albert, Kalee              8 Oak Ridge              18.70      18.84    2  
 20 Kammer, Anna               8 Westside               18.33      19.16    1  
Preliminaries
 21 Scotto, Brooklyn           8 Battle Forest          19.20             
 22 Williams, Camille          8 Ridgewood              19.39             
 23 Henderson, Hannah          7 Hamilton               19.47             
 24 Martorano, Nicole          7 Elks                   19.79             
 25 Neese, Caroline            8 Ridgewood              19.81             
 26 Roueche, Alicia            8 Hamilton               19.88             
 27 Law, Kaitlin               8 Sherwood               19.92             
 28 Flannery, Bonnie           8 Sherwood               19.99             
 29 Armstrong, Lily            7 Elks                   20.34             
 30 Kennedy, Lucy              8 Ssrc                   20.37             
 31 Beshears, Alexis           8 Oak Ridge              20.67             
 32 Walker, Lauren             8 Ssrc                   20.77             
 33 Templeton, Hannah          6 Sherwood               20.84             
 34 Capps, Mackenzie           6 Starmount              21.05             
 35 Petitfils, Kennedy         8 Sedgefield CC          21.13             
 36 Vass, Austin               8 Lawndale               21.23             
 37 Rowell, Lindsey            8 Cardinal               21.59             
 38 Spaugh, Caroline           7 Hamilton               21.73             
 39 Harding, Caroline          8 Ssrc                   22.39             
 40 Swint, Alysia              7 Starmount              22.51             
 41 Kinzer, Alex               7 Southeast              22.86             
 42 Morton, Erin               6 Cardinal               23.44             
 43 Martin, Melissa            8 Forest Oaks            23.59             
 44 Wood, Kylie                6 Forest Oaks            24.16             
 45 Paepke, Emily              8 Battle Forest          24.28             
 46 Ransom, Anna               8 Southeast              24.31             
 47 Carbone, Elizabeth         8 Elks                   25.30             
 48 Kincaid, Sarah             8 Cardinal               25.61             
 49 VanHoy, Kaitlin            7 Southeast              27.65             
 50 Wade, Katie                7 Battle Forest          31.80             
 
Event 52  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record: R 14.70  1997      Breece / J Albright, GV / AF                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rosenbower, Eric           7 Lake Jeanette          16.67      16.51   24  
  2 Calvert, Jason             8 Elks                   17.15      16.80   21  
  3 Gagnon, Jack               8 Hamilton               16.84      17.24   20  
  4 Barefoot, Blake            8 Sherwood               17.53      17.39   19  
  5 Britt, Owen                8 Cardinal               17.53      17.57   18  
  6 Huffman, Andrew            8 Friendly               17.43      17.90   17  
  7 Morgan, Zachary            8 Ridgewood              18.04      18.18   16  
  8 Kaylor, Eric               8 Hamilton               17.35      18.35   15  
  9 Klinger, Isaac             7 Southeast              18.31      18.45   14  
 10 Quigley, Michael           8 Oak Ridge              18.08      18.62   13  
B - Final
 11 Sardzinski, Bennett        8 Greensboro CC          18.76      18.67   11  
 12 Calvert, Jacob             8 Elks                   18.51      18.78    9  
 13 Leonard, Cole              8 Green Valley           19.37      18.83    8  
 14 Brady, Preston             7 Friendly               18.98      18.98    7  
 15 Thomas, Jacob              8 Southeast              19.53      19.03    6  
 16 Bengtson, Forrest          8 Green Valley           19.48      19.55    5  
 17 Ripberger, Christopher     7 Ridgewood              19.49      19.66    4  
 18 Mitchell, Taylor           8 Ssrc                   19.55      19.68    3  
 19 Thompson, Josh             7 Green Valley           19.93      19.69    2  
 20 Sheffey, Eric              8 Ssrc                   19.75      22.41    1  
Preliminaries
 21 Adams, Cody                8 Sedgefield CC          20.81             
 22 Mahanes, Kemper            8 Sherwood               21.16             
 23 Shaver, Robby              8 Elks                   21.27             
 24 Cottingham, Quint          8 Ridgewood              21.40             
 25 Smoak, Zach                8 Westside               21.42             
 26 Knox, Davis                8 Greensboro CC          21.58             
 27 Rightsell, Owen            8 Sherwood               21.66             
 28 DuBose, Blaine             8 Greensboro CC          21.68             
 29 Prescott, Alan             7 Lake Jeanette          22.21             
 30 Moffitt, Stuart            7 Battle Forest          22.35             
 31 Fribush, Sam               8 Friendly               22.55             
 32 Justice, Kyle              8 Westside               22.58             
 32 Stanley, Chandler          7 Southeast              22.58             
 34 Millard, Seth              8 Ssrc                   22.61             
 35 Sperling, Dash             6 Starmount              22.96             
 36 Sumner, Charlie            7 Oak Ridge              22.99             
 37 Aluisio, Tyler             7 Lake Jeanette          23.61             
 38 Dueterman, Rives           7 Hamilton               24.22             
 39 Allen, Zach                8 Battle Forest          24.45             
 40 Covington, Ben             8 Oak Ridge              25.45             
 41 Liles, Richard             8 Starmount              25.81             
 42 Michaels, Tommy            6 Forest Oaks            28.64             
 43 Falk, Charlie              5 Starmount              29.80             
 
Event 53  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record: R 27.87  1997      Katie Maggio, Green Valley                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O'Shea, Rose              10 Friendly               32.15      31.15   24  
  2 Hand, Allison              9 Lake Jeanette          32.85      31.52   21  
  3 Walker, Sarah             10 Elks                   33.23      31.73   20  
  4 Bernstorf, Julie          10 Lake Jeanette          33.37      32.68   19  
  5 Hager, Melanie            10 Green Valley           33.30      32.96   18  
  6 Johnson, Rachel           10 Friendly               34.47      33.81   17  
  7 Kleisch, Kaki             10 Sherwood               34.91      34.28   16  
  8 Quillen, Katie            10 Adams Farm             34.82      34.34   15  
  9 Newman, Claire             9 Sherwood               34.75      35.21   14  
 10 Rowell, Katie             10 Cardinal               35.33      36.84   13  
B - Final
 11 Brassfield, Kathryn       10 Westside               35.38      34.28   11  
 12 Snyder, Kelly              9 Cardinal               36.26      36.08    9  
 13 Krantz, Stephanie         10 Hamilton               35.89      36.15    8  
 14 Siler, Hanna              10 Oak Ridge              36.71      36.31    7  
 15 Newell, Hannah            10 Green Valley           36.12      36.33    6  
 16 Hemphill, Stephanie        9 Lake Jeanette          36.65      36.53    5  
 17 Sansom, Jacklyn           10 Elks                   36.34      36.71    4  
 18 Key, Melissa              10 Hamilton               37.17      36.73    3  
 19 Ketner, Margaux           10 Greensboro CC          37.21      37.29    2  
 20 Allred, Erin               9 Oak Ridge              36.63      38.61    1  
Preliminaries
 21 Hendrickson, Kristin      10 Sherwood               38.32             
 22 Brooks, Virginia          10 Green Valley           38.34             
 23 Macksood, Mackenzie       10 Oak Ridge              38.50             
 24 Valentine, Mandy          10 Cardinal               38.70             
 25 Mills, Caitlin             9 Greensboro CC          39.01             
 26 Rountree, Morgan          10 Ridgewood              39.46             
 27 Oliver, Devon              9 Starmount              39.69             
 28 Barefoot, Alex             9 Southeast              40.50             
 29 Yates, Kimberly           10 Ridgewood              40.74             
 29 Baker, Elizabeth          10 Westside               40.74             
 31 Spain, Kelsey             10 Elks                   40.91             
 32 Williams, Kendall         10 Westside               41.13             
 33 Padgett, Erin              9 Southeast              41.21             
 34 Delaney, Erica            10 Lawndale               41.36             
 35 Klinger, Kimberly         10 Southeast              42.63             
 36 Krulish, Haley             9 Starmount              42.84             
 37 Barnes, Allison            9 Battle Forest          43.12             
 38 Frohnaple, Molly          10 Forest Oaks            45.38             
 39 Chamberlain, Mia          10 Ssrc                   45.46             
 40 Forrest, Emily            10 Ssrc                   45.52             
 41 Fleming, Leah              9 Ssrc                   46.62             
 42 Simmons, Hunter            9 Lawndale               50.46             
 43 Wade, Hannah              10 Battle Forest          50.89             
 44 Van der Linden, Claire     9 Starmount              52.42             
 45 Stewart, Mariah            9 Forest Oaks            56.62             
 46 Wade, Molly                9 Battle Forest          57.59             
 47 Foley, Heather             9 Forest Oaks            58.03             
 
Event 54  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record: R 28.22  1999      Jake Albright, Adams Farm                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Snyder, Gabriel           10 Ssrc                   32.70      32.61   24  
  2 Riley, Joseph              9 Friendly               33.00      32.68   21  
  3 La    e, Alex              9 Friendly               34.00      33.26   20  
  4 Rogers, Jordan            10 Adams Farm             33.86      33.37   19  
  5 Thilo, Taylor             10 Green Valley           34.36      33.44   18  
  6 Flynn, Walker             10 Green Valley           34.02      33.89   17  
  7 Dickerson, Ryan           10 Sedgefield CC          34.66      34.29   16  
  8 Allen, Billy              10 Green Valley           34.07      34.37   15  
  9 Peoples, Greg              9 Greensboro CC          34.16      34.72   14  
 10 Daly, Eric                10 Lake Jeanette          34.82      35.39   13  
B - Final
 11 McMullen, Patrick         10 Friendly               36.01      34.60   11  
 12 Ball, Braeden              9 Ssrc                   36.49      36.00    9  
 13 Brooks, Cole              10 Cardinal               35.67      36.20    8  
 14 Templeton, Chase           9 Sherwood               36.49      36.61    7  
 15 Jones, Cody                9 Ssrc                   36.63      36.80    6  
 16 Vercaemert, Nathan        10 Southeast              37.61      37.19    4.5
 16 Duke, Kyle                 9 Lake Jeanette          37.21      37.19    4.5
 18 McEachran, Gibbs          10 Sherwood               36.18      37.32    3  
 19 Lucius, Frank              9 Greensboro CC          36.47      37.43    2  
 20 Graves, Lee               10 Lake Jeanette          37.69      37.49    1  
Preliminaries
 21 Saslow, Baker              9 Greensboro CC          37.71             
 22 Gehsmann, Gregory          9 Westside               37.92             
 23 Machanic, Stephen         10 Ridgewood              37.99             
 24 Wheeler, Brian            10 Sherwood               38.24             
 25 Van Zeeland, Micah        10 Oak Ridge              38.72             
 26 Shaver, Luke              10 Elks                   38.76             
 27 Smith, Alex                9 Hamilton               38.94             
 28 White, Benjamin           10 Adams Farm             40.16             
 29 Turner, Ryan              10 Adams Farm             40.87             
 30 Markus, Daniel             9 Hamilton               41.67             
 31 Bermes, Jack               9 Hamilton               41.80             
 32 Miller, Addison            9 Ridgewood              41.96             
 33 Small, Jay Douglas        10 Ridgewood              42.53             
 34 Chappell, Seth            10 Southeast              42.56             
 35 Churchill, David           9 Elks                   43.13             
 36 Shelton, Holden           10 Oak Ridge              43.58             
 37 Palmer, Ty                 9 Oak Ridge              44.13             
 38 Cook, Joseph              10 Southeast              44.63             
 39 Michaels, Freddy           9 Forest Oaks            44.99             
 40 Krietemeyer, Eriksen       9 Battle Forest          45.36             
 41 Jensen, Trevor            10 Forest Oaks            45.94             
 42 Duhan, Trent              10 Elks                   46.26             
 43 Allen, Kenneth            10 Battle Forest          48.72             
 44 Larson, Christian          9 Lawndale               54.73             
 
Event 55  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record: R 25.50  1999      Katie Maggio, Green Valley                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rawson, Chelsea           12 Ridgewood              27.08      26.37   24  
  2 Dodd, Morgan              12 Oak Ridge              27.52      27.24   21  
  3 Robertson, Samantha       11 Adams Farm             28.47      27.57   20  
  4 Brassfield, Elizabeth     12 Westside               27.84      27.93   19  
  5 Schott, Walker            12 Greensboro CC          28.10      28.24   18  
  6 Annear, Ally              12 Ridgewood              29.41      29.21   17  
  7 Merlini, Sandra           12 Friendly               30.53      30.08   16  
  8 Hendrickson, Kelsey       12 Sherwood               30.83      30.63   15  
  9 Galloni, Carmen           12 Ssrc                   30.94      31.10   14  
 10 MacDonald, Andie          12 Starmount              30.30      31.15   13  
B - Final
 11 Cox, Ashley               11 Ssrc                   31.28      30.35   11  
 12 O'Keeffe, Claire          12 Green Valley           30.98      30.41    9  
 13 Mann, Sarah               11 Hamilton               31.11      30.86    8  
 14 Kirkman, Lashley          11 Greensboro CC          31.16      31.05    7  
 15 Simon, Alison             12 Westside               31.16      31.27    6  
 16 Hassell, Molly            12 Greensboro CC          32.68      31.49    5  
 17 O'Hare, Eliza             12 Hamilton               31.50      31.65    4  
 18 Wharton, Madeline         12 Friendly               32.35      32.34    3  
 19 Champion, Christi         12 Cardinal               32.21      32.61    2  
 20 Huber, Jerelyn            12 Hamilton               31.31      32.88    1  
Preliminaries
 21 Hayes, Kate               11 Green Valley           32.76             
 22 Bennett, Brooke           12 Ridgewood              32.82             
 23 Staub, Kendra             11 Oak Ridge              33.00             
 24 Rumley, Nikki             12 Oak Ridge              33.03             
 25 Plovsky, Rachel           12 Friendly               33.35             
 26 Thomas, Katherine         11 Green Valley           33.37             
 27 Young, Sarah Frances      11 Starmount              33.40             
 28 Todt, Olivia              12 Lake Jeanette          33.56             
 29 Anile, Kimberly           12 Ssrc                   33.81             
 30 Wendling, Greer           12 Sherwood               33.98             
 31 Guard, Rebecca            12 Starmount              34.17             
 32 Halchin, Stephanie        12 Cardinal               34.59             
 33 Johnson, Mindy            12 Lake Jeanette          34.88             
 34 White, Caroline           12 Forest Oaks            35.07             
 35 Creech, Sarah             12 Elks                   35.85             
 36 Madtes, Paige             12 Lawndale               35.91             
 37 Black, Caroline           11 Lawndale               36.08             
 38 Mata, Megan               12 Battle Forest          36.23             
 39 Hase, Libby               12 Lake Jeanette          36.85             
 40 Campbell, Jordan          11 Elks                   37.14             
 41 Thomas, Anna              12 Forest Oaks            37.80             
 42 Graham, Carly             12 Cardinal               39.48             
 43 Clark, Megan              11 Southeast              40.52             
 44 Gottsegen, Katherine      11 Southeast              42.09             
 45 Ankenbruck, Brittany      11 Elks                   42.23             
 46 Vass, Whitney             11 Lawndale               42.77             
 47 Butterfield, Linden       11 Battle Forest          49.97             
 
Event 56  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record: R 25.54  7/13/2002 Brian Kaylor, Hamilton                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ruhm, William             11 Friendly               27.74      27.54   24  
  2 Flannery, Patrick         12 Sherwood               29.02      28.55   21  
  3 Brown, Josh               12 Green Valley           30.33      29.78   20  
  4 Williams, Jake            11 Green Valley           30.86      30.12   19  
  5 Mahoney, Evan             12 Southeast              31.26      30.14   18  
  6 Holbrook, Harrison        12 Greensboro CC          30.23      30.45   17  
  7 Spillane, Sean            11 Lake Jeanette          31.32      30.75   16  
  8 Long, Glen Alan           11 Sherwood               31.48      31.15   15  
  9 Britt, Miles              12 Cardinal               31.90      31.28   14  
 10 Henley, Weston            12 Friendly               31.98      32.13   13  
B - Final
 11 Englar, Kevin             12 Greensboro CC          32.43      31.98   11  
 12 Alvarez, Nicolas          11 Friendly               32.96      32.43    9  
 13 Leimenstoll, Will         12 Sherwood               33.11      32.55    8  
 14 LaRoe, Jake               11 Oak Ridge              33.70      32.95    7  
 15 Gettinger, Blake          11 Westside               33.64      33.14    6  
 16 Bliton, Jarrett           12 Westside               33.69      33.32    5  
 17 Dick, Alex                12 Greensboro CC          33.99      33.40    3.5
 17 Allen, Tommy              11 Sedgefield CC          32.24      33.40    3.5
 19 Bagwell, Tyler            12 Lake Jeanette          33.14      33.42    2  
 20 Anderson, David           11 Green Valley           33.30      33.67    1  
Preliminaries
 21 Levy, Spencer             11 Starmount              34.35             
 22 Daly, Colin               12 Lake Jeanette          34.73             
 23 Chamberlain, Ian          12 Ssrc                   35.05             
 24 Tritt, Austin             11 Westside               35.06             
 25 Gray, Michael             11 Southeast              35.57             
 26 Jenkins, James            11 Battle Forest          36.23             
 27 White, Joel               11 Adams Farm             36.55             
 28 Romer, Tim                12 Ssrc                   36.66             
 29 Holmes, Tyler             11 Battle Forest          36.99             
 30 Ransome, Josh             12 Southeast              37.91             
 31 Gibson, Alex              11 Oak Ridge              38.01             
 32 Newell, Dustin            11 Battle Forest          38.05             
 33 DeWeese, Ryan             12 Adams Farm             38.16             
 34 Garner, Alex              12 Ssrc                   38.35             
 35 Armstrong, Riley          12 Elks                   39.76             
 36 Collins, Davis            12 Ridgewood              39.96             
 37 Lane, Bill                12 Forest Oaks            40.07             
 38 Roueche, Jimmy            11 Hamilton               41.37             
 39 Pulling, Keith            11 Oak Ridge              43.08             
 40 Davidson, Patrick         11 Elks                   43.42             
 41 Van der Linden, Josh      11 Starmount              44.16             
 42 Farrell, Patrick          11 Ridgewood              45.00             
 43 Feldman, Ilya             12 Hamilton               45.21             
 44 Koone, BO                 11 Ridgewood              48.00             
 
Event 57  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record: R 24.43  7/14/2001 Katie Maggio, Green Valley                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Maness, Megan             14 Friendly               26.64      26.48   24  
  2 Sykes, Erin               14 Hamilton               27.12      26.75   21  
  3 Darst, Meghan             13 Ridgewood              27.62      27.10   20  
  4 Robertson, Karis          13 Adams Farm             28.03      27.38   19  
  5 Solomon, Shira            14 Friendly               27.35      27.46   18  
  6 Brown, Asheton            14 Adams Farm             28.29      27.61   17  
  7 Ferris, Sarah             14 Lawndale               28.46      27.82   16  
  8 MacDonald, Keely          13 Starmount              28.39      28.27   15  
  9 Phillips, Caroline        14 Friendly               28.20      28.30   14  
 10 Creamer, Amy              14 Green Valley           28.61      28.43   13  
B - Final
 11 Seeger, Mary Brannan      14 Lake Jeanette          28.61      28.10   11  
 12 Hand, Elizabeth           13 Lake Jeanette          28.84      28.40    9  
 13 Mohorn, Emily             14 Greensboro CC          29.39      28.76    8  
 14 Turk, Mary Jo             14 Lawndale               28.99      28.88    7  
 15 Leonard, Alle             13 Green Valley           29.21      29.36    6  
 16 Barker, Tara              14 Adams Farm             29.58      29.37    5  
 17 Rogers, Laura             14 Oak Ridge              29.56      29.48    4  
 18 Merrill, Elle             13 Lake Jeanette          29.59      29.59    3  
 19 Massey, Megan             13 Oak Ridge              29.95      29.60    2  
 -- Hinkley, Jennifer         13 Elks                   28.76         DQ  
Preliminaries
 21 Galloni, Nikki            14 Ssrc                   29.97             
 22 Spaugh, Emily             14 Hamilton               30.05             
 23 Trull, Julia              13 Green Valley           30.11             
 24 Johnson, Holly            13 Greensboro CC          30.46             
 25 Medoff, Mica              14 Sherwood               31.05             
 26 Batson, Cameron           13 Lawndale               31.06             
 27 Root, Meredith            14 Elks                   31.27             
 28 Long, Killoran            13 Sherwood               31.58             
 29 Darst, Haley              14 Ridgewood              31.84             
 30 Utesch, Kathryn           13 Elks                   32.02             
 31 Starr, Brittany           13 Southeast              32.51             
 32 Johnston, Lindsay         13 Hamilton               32.55             
 33 Siler, Megan              14 Oak Ridge              32.69             
 34 Styers, Jessica           14 Ssrc                   33.43             
 35 Barnum, Kimberly          13 Ridgewood              33.65             
 36 Breaux, Abby              13 Westside               34.05             
 37 Foley, Melea              13 Forest Oaks            34.36             
 38 Mitman, Kaylyn            13 Westside               36.76             
 39 Butler, Brittany          13 Southeast              37.32             
 40 Quakenbush, Karmen        14 Southeast              39.89             
 41 Hofmann, Heather          13 Ssrc                   40.33             
 
Event 58  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record: R 22.83  7/14/2001 Mike Burton, SSRC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kaylor, Brian             13 Hamilton               24.46      24.33   24  
  2 Sears, David              13 Greensboro CC          26.23      25.46   21  
  3 Cook, Jeff                14 Southeast              26.01      25.49   20  
  4 Griffin, Austin           13 Oak Ridge              25.86      25.64   19  
  5 Cecchini, Rogers          14 Hamilton               25.95      26.08   18  
  6 Bennett, Trey             14 Hamilton               26.14      26.34   17  
  7 Padelford, John           14 Oak Ridge              25.97      26.50   16  
  8 Leonard, Jonathan         13 Green Valley           26.95      26.62   15  
  9 Chasse, William           14 Friendly               27.09      26.99   14  
 10 Seymour, Will             13 Sherwood               27.68      27.84   13  
B - Final
 11 O'Shea, Mikey             14 Friendly               27.87      28.42   11  
 12 Quigley, Matthew          13 Oak Ridge              29.81      28.50    9  
 13 Shepherd, Stefan          13 Lake Jeanette          28.57      28.56    8  
 14 Rogers, Andrew            14 Ridgewood              28.90      28.98    7  
 15 Valentine, Dave           14 Cardinal               28.76      29.16    6  
 16 Wysosky, Bob              13 Southeast              29.40      29.24    5  
 17 Wilkins, Sam              14 Ssrc                   28.81      29.27    4  
 18 Warner, Costen            14 Starmount              29.74      29.36    3  
 19 Leonard, Grayson          14 Green Valley           28.95      29.62    2  
 20 Murray, Kevin             14 Green Valley           29.63      30.58    1  
Preliminaries
 21 Bays, Josh                14 Adams Farm             30.00             
 22 Utesch, Chris             14 Elks                   30.17             
 23 Tomerlin, Zack            14 Ridgewood              30.46             
 24 Mata, Joshua              14 Battle Forest          31.23             
 25 Gigliotti, Joseph         13 Ssrc                   31.60             
 26 Kennedy, Ben              13 Ssrc                   32.53             
 27 Delaney, Ryan             13 Lawndale               32.60             
 28 Hoggard, Jackson          13 Lawndale               32.80             
 29 Valitutto, John           13 Starmount              34.07             
 30 Holbrook, Brent           14 Greensboro CC          34.35             
 31 Butterfield, Zeke         13 Battle Forest          35.06             
 32 Hobbs, Graham             14 Southeast              35.39             
 33 Farley, Tommy             14 Forest Oaks            35.51             
 34 Thompson, Joseph          13 Elks                   37.30             
 
Event 59  Women 15-19 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record: R 24.88  1999      Brantley Cooper, Green Valley                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Maggio, Katie             16 Green Valley           24.96      24.71R  24  
  2 Mohorn, Heather           16 Greensboro CC          26.01      25.38   21  
  3 Hayes, Megan              17 Green Valley           25.62      25.54   20  
  4 Cummings, Lila            16 Friendly               26.26      26.01   19  
  5 Wolfe, Meredith           16 Hamilton               27.40      26.95   18  
  6 Nadler, Genny             15 Friendly               27.77      27.31   16.5
  6 Young, Meg                15 Lawndale               27.58      27.31   16.5
  8 Mansfield, Kelly          18 Friendly               26.97      27.56   15  
  9 Hannah, Paige             15 Oak Ridge              27.50      27.69   14  
 10 Mitman, Kelsey            15 Westside               27.97      28.01   13  
B - Final
 11 Cunningham, Christie      16 Sedgefield CC          28.30      27.93   11  
 12 Burger, Erika             15 Ssrc                   28.51      28.19    9  
 13 Schelhammer, Christine    17 Adams Farm             28.73      28.55    8  
 14 Whitaker, Megan           15 Cardinal               29.09      28.73    7  
 15 Cooke, Tricia             15 Cardinal               28.84      28.76    6  
 16 Steele, Kristen           15 Green Valley           28.83      28.77    5  
 17 Johnson, Amy              17 Lake Jeanette          29.44      28.80    4  
 18 Schelhammer, Louise       15 Adams Farm             28.96      29.06    3  
 19 Strader, Ashley           16 Greensboro CC          29.18      29.13    2  
 20 Jones, Katie              18 Sherwood               29.24      29.65    1  
Preliminaries
 21 Hollingsworth, Erika      17 Ridgewood              29.44         J   
 22 Fligel, Allison           16 Elks                   29.49             
 23 Rhoads, Molly             17 Greensboro CC          29.65             
 24 Fay, April                18 Southeast              29.87             
 25 Barker, Dani              18 Adams Farm             29.91             
 26 Brownfield, Tara          15 Southeast              30.17             
 27 Seymour, Haley            17 Sherwood               30.50             
 28 Falish, Stephanie         15 Ssrc                   30.89             
 29 Griffin, Ashleigh         15 Oak Ridge              30.93             
 30 Hinkley, Jordan           16 Elks                   31.09             
 31 Partagas, Alex            15 Lake Jeanette          31.37             
 32 Cowperthwaite, Marisa     16 Ridgewood              31.82             
 32 Dancy, Meghan             17 Ssrc                   31.82             
 34 Corthum, Dena             16 Forest Oaks            32.28             
 35 Larson, Brittany          16 Lawndale               32.83             
 36 Riddle, Laken             15 Hamilton               33.75             
 37 Pegram, Mary Clarie       15 Starmount              34.14             
 38 Oliver, Kelsi             15 Starmount              34.85             
 39 Aycock, Kellie            15 Lake Jeanette          35.31             
 40 Clark, Erin               15 Southeast              35.49             
 41 Johnston, Ingrid          15 Lawndale               35.83             
 42 Drinkard, Julie           15 Starmount              37.88             
 
Event 60  Men 15-19 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record: R 21.07  1994      J J Marus, Greensboro CC                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Padgett, Robert           15 Ssrc                   23.03      22.11   24  
  2 Ross, Chad                17 Oak Ridge              22.62      22.70   21  
  3 Durham, Nathan            15 Friendly               23.14      22.97   20  
  4 Chamblee, Daniel          18 Green Valley           23.40      23.09   19  
  5 Lowd, Andrew              18 Sherwood               24.15      23.70   18  
  6 Rumley, Chase             16 Oak Ridge              23.69      23.79   16.5
  6 Hayes, Jeff               15 Green Valley           23.96      23.79   16.5
  8 Robinson, Patrick         17 Green Valley           24.27      23.85   15  
  9 Rothkopf, Matt            18 Cardinal               24.40      24.15   14  
 10 Lauenstein, Zach          17 Friendly               24.01      24.21   13  
B - Final
 11 Leach, Carson             18 Oak Ridge              24.55      24.59   11  
 12 Mintz, Joe                17 Westside               25.08      24.82    9  
 13 Kincaid, Adam             18 Cardinal               24.91      24.83    8  
 14 Moorefield, William       15 Hamilton               27.20      24.90    7  
 15 Gould, Kevin              17 Hamilton               25.61      25.40    6  
 16 Falish, Carl              17 Ssrc                   25.78      25.63    5  
 17 Nix, Michael              15 Battle Forest          26.14      25.65    4  
 18 Worth, Marshall           17 Greensboro CC          26.32      25.81    3  
 19 Weaver, Chase             17 Lawndale               26.55      26.39    2  
 20 Coughlin, Daniel          16 Friendly               27.15      26.82    1  
Preliminaries
 21 O'Laughlin, Ryan          16 Elks                   27.25             
 22 Taylor, Stephen           16 Greensboro CC          27.28             
 23 Stroud, Stephen           18 Ridgewood              27.89             
 24 Wysosky, Michael          16 Southeast              28.14             
 25 McQuaid, Steven           16 Ssrc                   28.34             
 26 McClain, Cameron          15 Southeast              28.55             
 27 Dagenhart, Gary           15 Adams Farm             28.65             
 28 Gawrych, Chris            15 Hamilton               28.68             
 29 Parmele, Russell          16 Adams Farm             28.81             
 30 Reid, Jay                 15 Elks                   28.88             
 31 Brown, Michael            15 Lake Jeanette          29.05             
 32 Gurvis, Zack              16 Starmount              29.56             
 33 Dannenbring, Sam          15 Lake Jeanette          30.24             
 34 Chappell, Will            16 Southeast              30.80             
 35 Gleason, Bradley          16 Sedgefield CC          32.56             
 
Event 61  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
      Record: R 1:10.75  7/13/2002 Austin White, Greensboro CC                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hollingsworth, Chelsea    10 Ridgewood            1:13.19    1:13.68   24  
  2 Gentry, Rachel            10 Friendly             1:19.39    1:17.33   21  
  3 Costa, Elise               9 Oak Ridge            1:20.10    1:18.84   20  
  4 Flynn, Shelbi             10 Green Valley         1:22.12    1:21.56   19  
  5 Capobianco, Chrissie       9 Lake Jeanette        1:25.01    1:22.41   18  
  6 Annear, Caitlin            9 Ridgewood            1:25.99    1:26.44   17  
  7 Cox, Olivia               10 Sherwood             1:29.24    1:27.71   16  
  8 Diemer, Kristin           10 Oak Ridge            1:28.25    1:28.66   15  
  9 Ramsey, Sheridan          10 Ssrc                 1:30.66    1:29.96   14  
 10 Hess, Katie               10 Hamilton             1:31.29    1:32.82   13  
B - Final
 11 Patton, Rachel            10 Green Valley         1:33.48    1:30.97   11  
 12 Maness, Macy               9 Friendly             1:34.76    1:32.87    9  
 13 Riggs, Lexi               10 Elks                 1:31.65    1:33.23    8  
 14 Kinnear, Kelly            10 Lake Jeanette        1:34.80    1:34.15    7  
 15 Spivey, Bethany            9 Green Valley         1:34.90    1:35.08    6  
 16 Smith, Laura              10 Hamilton             1:36.99    1:35.83    5  
 17 Olson, Caroline           10 Lake Jeanette        1:36.88    1:36.30    4  
 18 Newman, Claire             9 Sherwood             1:37.62    1:36.53    3  
 19 Fogleman, Elizabeth       10 Cardinal             1:36.77    1:37.30    2  
 20 Holderness, Mary Howard   10 Greensboro CC        1:36.93    1:37.39    1  
Preliminaries
 21 Heater, Maddie             9 Oak Ridge            1:38.39             
 22 Hendrickson, Kristin      10 Sherwood             1:38.53             
 23 DeWeese, Sarah            10 Adams Farm           1:38.99             
 24 Hayes, Morgan             10 Ssrc                 1:44.11             
 25 Pustay, Erin              10 Elks                 1:44.86             
 26 Erwin, Sara Anne           9 Starmount            1:45.36             
 27 Turk, Molly                9 Lawndale             1:48.32             
 28 Felts, Sydney              9 Elks                 1:48.60             
 29 Krulish, Haley             9 Starmount            1:49.69             
 30 Tritt, Arden               9 Westside             1:51.39             
 31 Dascoli, Alex              9 Ssrc                 1:52.09             
 32 Farley, Becca              9 Forest Oaks          1:52.28             
 33 Delaney, Erica            10 Lawndale             1:54.88             
 34 Schenck, Katherine         9 Ridgewood            1:55.07             
 35 VanHoy, Haileigh          10 Southeast            2:00.29             
 -- Byrne, Kristen             9 Westside                 DQ              
 -- Clark, Hannah              9 Forest Oaks              DQ              
 -- Braye, Hannah              9 Southeast                DQ              
 
Event 62  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
      Record: R 1:11.23  1988      Craig Hertz, Green Valley                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burton, Chad              10 Sedgefield CC        1:10.77R   1:11.41   24  
  2 Gates, Percy               9 Friendly             1:22.37    1:21.51   21  
  3 Snyder, Gabriel           10 Ssrc                 1:31.73    1:27.74   20  
  4 Allen, Billy              10 Green Valley         1:29.49    1:28.63   19  
  5 Rogers, Jordan            10 Adams Farm           1:29.04    1:30.65   18  
  6 Kilgore, Phillip          10 Oak Ridge            1:34.52    1:30.99   17  
  7 Garvey, Ned               10 Lake Jeanette        1:30.49    1:31.56   16  
  8 Dickerson, Ryan           10 Sedgefield CC        1:32.24    1:32.10   15  
  9 Peoples, Greg              9 Greensboro CC        1:33.21    1:32.70   14  
 10 Spiewak, Max              10 Friendly             1:32.98    1:34.22   13  
B - Final
 11 Flynn, Walker             10 Green Valley         1:36.60    1:32.33   11  
 12 O'Shea, Patrick            9 Friendly             1:35.95    1:33.22    9  
 13 Cates, Caleb              10 Ssrc                 1:37.84    1:36.35    8  
 14 Gehsmann, Ryan            10 Westside             1:36.71    1:36.71    7  
 15 Kinsey, Landon            10 Lake Jeanette        1:37.45    1:37.77    6  
 16 Mullins, Peter            10 Sherwood             1:35.52    1:37.78    5  
 17 Ripberger, Hunter          9 Ridgewood            1:39.68    1:38.35    4  
 18 Flynn, Coleman             9 Green Valley         1:36.12    1:38.74    3  
 19 Perry, John III           10 Greensboro CC        1:40.22    1:38.91    2  
 20 McEachran, Gibbs          10 Sherwood             1:36.14    1:42.44    1  
Preliminaries
  6 Robinson, Ian             10 Ridgewood            1:30.73             
 22 Thomas, Grant             10 Forest Oaks          1:43.43             
 23 Utesch, Sam               10 Elks                 1:44.32             
 24 McCoy, Matt               10 Oak Ridge            1:45.08             
 25 Martin, Ryan               9 Oak Ridge            1:46.00             
 26 Englar, Scott             10 Greensboro CC        1:46.16             
 27 Jackson, Josh             10 Southeast            1:46.72             
 28 Perrell, Joel              9 Forest Oaks          1:47.25             
 29 Martini, Austin            9 Hamilton             1:47.54             
 30 Williams, Logan            9 Ridgewood            1:48.98             
 31 Stewart, Jake             10 Southeast            1:58.18             
 32 Beard, Thomas              9 Sherwood             2:06.03             
 33 Huff, Thomas              10 Elks                 2:14.35             
 34 Reeve, Jonathan           10 Hamilton             2:22.38             
 -- McClement, Jamie          10 Hamilton                 DQ              
 -- Pittman, Brandon          10 Elks                     DQ              
 
Event 63  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
      Record: R 1:04.00  2000      Lindsay Simmons, Hamilton Lakes             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rawson, Chelsea           12 Ridgewood            1:04.96    1:04.42   24  
  2 White, Austin             11 Greensboro CC        1:07.00    1:05.68   21  
  3 Warrick, Briana           12 Ridgewood            1:07.19    1:05.82   20  
  4 Hayworth, Molli           12 Oak Ridge            1:08.62    1:08.17   19  
  5 Riley, Kate               12 Oak Ridge            1:13.43    1:12.96   18  
  6 Robertson, Samantha       11 Adams Farm           1:13.69    1:13.34   17  
  7 Williams, Emily           12 Green Valley         1:16.32    1:14.25   16  
  8 McEachran, Mary Parke     12 Sherwood             1:17.04    1:14.38   15  
  9 McCoy, Laura              12 Oak Ridge            1:16.84    1:17.19   14  
 10 O'Hare, Eliza             12 Hamilton             1:17.85    1:17.58   13  
B - Final
 11 Miller, Anne              12 Hamilton             1:18.58    1:15.99   11  
 12 Cox, Ashley               11 Ssrc                 1:18.57    1:17.50    9  
 13 Trull, Anna               11 Green Valley         1:23.02    1:18.03    8  
 14 Wynn, Clara               11 Friendly             1:18.78    1:18.09    7  
 15 Greene, Madison           11 Green Valley         1:19.97    1:18.34    6  
 16 Bumgarner, Amy            11 Ssrc                 1:18.60    1:18.36    5  
 17 Kirkman, Lashley          11 Greensboro CC        1:23.10    1:19.59    4  
 18 Gilliam, Courtney         11 Lake Jeanette        1:21.04    1:20.06    3  
 19 Snyder, Kaitlyn           12 Cardinal             1:20.70    1:21.23    2  
 20 Garvey, Elizabeth         11 Greensboro CC        1:23.12    1:22.89    1  
Preliminaries
 21 Strickland, Sara Kathryn  11 Westside             1:23.97             
 22 Brewer, Laura             12 Hamilton             1:24.06             
 23 Capps, Chelsea            11 Starmount            1:24.54             
 24 Nosek, Catharyn           12 Sherwood             1:25.40             
 25 Cheek, Caroline           11 Westside             1:25.53             
 26 Chasse, Isabel            11 Friendly             1:26.02             
 27 Mullins, Kaitlyn          12 Sherwood             1:26.14             
 28 Atwater, Katie            11 Ssrc                 1:26.16             
 29 Yates, Caroline           12 Ridgewood            1:26.56             
 30 Todt, Olivia              12 Lake Jeanette        1:27.09             
 31 Wharton, Madeline         12 Friendly             1:28.94             
 32 Murray, Christine         11 Cardinal             1:30.05             
 33 Beasley, Amy              12 Southeast            1:30.30             
 34 Nemargut, Sarah           11 Elks                 1:31.51             
 35 Hemphill, Jennifer        12 Starmount            1:33.14             
 36 Johnson, Mindy            12 Lake Jeanette        1:33.77             
 37 Carr, Jesse               11 Cardinal             1:34.29             
 38 White, Lucy               12 Forest Oaks          1:34.52             
 39 Guard, Rebecca            12 Starmount            1:36.87             
 40 Thomas, Anna              12 Forest Oaks          1:42.77             
 41 Smith, Sarah              11 Southeast            1:44.77             
 42 Frye, Noel                12 Elks                 1:46.82             
 43 Embry, Abbey              12 Elks                 1:47.78             
 -- White, Caroline           12 Forest Oaks              DQ              
 
Event 64  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
      Record: R 1:02.79  1992      David Cober, Lawndale                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hennings, Brad            12 Hamilton             1:11.07    1:09.71   24  
  2 Johnson, Nicholas         12 Greensboro CC        1:13.93    1:12.04   21  
  3 Kammer, Riley             12 Westside             1:14.78    1:12.12   20  
  4 Ritz, Jackson             11 Friendly             1:16.62    1:15.39   19  
  5 Cannon, Jordan            12 Westside             1:16.86    1:15.63   18  
  6 Hannah, Michael           12 Oak Ridge            1:19.85    1:17.88   17  
  7 Berry, Dylan              11 Greensboro CC        1:19.24    1:18.69   16  
  8 Gibbs, Jack               12 Ridgewood            1:20.20    1:19.32   15  
  9 Morris, William           11 Greensboro CC        1:21.27    1:19.74   14  
 10 Gilliam, Brenden          12 Lake Jeanette        1:21.05    1:19.85   13  
B - Final
 11 Brower, Daly              12 Sherwood             1:21.76    1:19.79   11  
 12 Kane, Kevin               12 Oak Ridge            1:23.03    1:20.06    9  
 13 Wheeler, David            12 Sherwood             1:23.54    1:21.40    8  
 14 Williams, Jake            11 Green Valley         1:22.50    1:22.64    7  
 15 Nussbaum, Paul            11 Green Valley         1:23.53    1:23.20    6  
 16 Spillane, Sean            11 Lake Jeanette        1:23.15    1:23.60    5  
 17 Thompson, Ernest          11 Lake Jeanette        1:27.11    1:24.94    4  
 18 Sykes, David              11 Hamilton             1:26.00    1:25.61    3  
 19 Hjelmquist, Jordan        11 Adams Farm           1:27.92    1:28.92    2  
 20 Allen, Tommy              11 Sedgefield CC        1:26.69    1:29.19    1  
Preliminaries
 21 Flannery, Tommy           11 Sherwood             1:28.75             
 22 Mearns, David             11 Southeast            1:28.77             
 23 Patton, Luke              11 Green Valley         1:30.20             
 24 White, Joel               11 Adams Farm           1:30.63             
 25 Kusiak, Matt              12 Ssrc                 1:31.94             
 26 Gettinger, Blake          11 Westside             1:32.52             
 27 Clark, Spencer            12 Forest Oaks          1:36.91             
 28 Blocker, Joe              11 Battle Forest        1:39.80             
 29 Nichols, Trey             11 Elks                 1:41.97             
 30 Stahlmann, Oliver         11 Ssrc                 1:43.70             
 31 Clippard, Cole            11 Oak Ridge            1:44.97             
 32 Muse, Jonathon            11 Starmount            1:54.54             
 33 James, Nathan             11 Starmount            1:59.83             
 34 Farley, Bobby             11 Forest Oaks          2:01.04             
 -- Pittman, Bruce            12 Elks                     DQ              
 -- Gehling, Hub              12 Ssrc                     DQ              
 
Event 65  Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
      Record: R 1:02.00  7/14/2001 M.E. Miller, Starmount                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Leik, Emily               14 Lake Jeanette        1:06.15    1:03.19   24  
  2 Phillips, Haley           14 Friendly             1:03.43    1:03.21   21  
  3 Schott, Kelley            14 Greensboro CC        1:04.39    1:04.64   20  
  4 Wolfe, Kelly              13 Lake Jeanette        1:06.84    1:05.16   19  
  5 Riley, Megan              13 Oak Ridge            1:06.50    1:06.46   18  
  6 Rives, Sally              14 Green Valley         1:07.66    1:07.29   17  
  7 Cowperthwaite, Leah       13 Ridgewood            1:07.24    1:07.68   16  
  8 Donnalley, Kathryn        14 Ridgewood            1:08.54    1:09.05   15  
  9 Howell, Lauren            14 Lake Jeanette        1:11.99    1:12.34   14  
 10 Creamer, Amy              14 Green Valley         1:12.05    1:13.18   13  
B - Final
 11 Wynn, Lilly               14 Friendly             1:12.74    1:11.02   11  
 12 Darst, Meghan             13 Ridgewood            1:13.07    1:11.22    9  
 13 Riley, Sophia             14 Friendly             1:14.11    1:11.62    8  
 14 Ferris, Sarah             14 Lawndale             1:13.22    1:12.28    7  
 15 Parmele, Hanne            14 Adams Farm           1:12.97    1:12.56    6  
 16 Gehling, Maren            14 Ssrc                 1:13.94    1:12.88    5  
 17 Smith, Corinne            13 Starmount            1:14.66    1:13.47    4  
 18 Anderson, Katharine       13 Green Valley         1:14.16    1:15.42    3  
 19 Quigley, Katie            14 Oak Ridge            1:17.03    1:16.80    2  
 20 Root, Meghan              14 Elks                 1:15.87    1:20.39    1  
Preliminaries
 21 Medoff, Mica              14 Sherwood             1:18.94             
 22 Glover, Kathryn           14 Hamilton             1:19.36             
 23 McKenzie, Kendall         14 Oak Ridge            1:19.53             
 24 Galloni, Nikki            14 Ssrc                 1:19.77             
 25 Jones, Brittni            13 Ssrc                 1:21.34             
 26 Stephens, Katherine       13 Forest Oaks          1:22.44             
 27 Root, Meredith            14 Elks                 1:23.35             
 28 Taylor, Britt             14 Hamilton             1:24.36             
 29 Leimenstoll, Ramsay       14 Sherwood             1:24.48             
 30 McLean, Ashley            13 Elks                 1:29.18             
 
Event 66  Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
      Record: R 53.91  7/13/2002 Robert Padgett, Sedgefield S&R                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O'Hare, Isaac             14 Hamilton             1:01.74    1:00.75   24  
  2 Oliver, Myles             13 Starmount            1:03.81    1:04.29   21  
  3 Overton, Marshall         14 Greensboro CC        1:06.50    1:05.11   20  
  4 Cecchini, Rogers          14 Hamilton             1:06.24    1:05.47   19  
  5 Aronson, Daniel           13 Hamilton             1:10.38    1:09.60   18  
  6 Nussbaum, Adam            13 Green Valley         1:10.74    1:10.31   17  
  7 Leonard, Jonathan         13 Green Valley         1:12.39    1:11.11   16  
  8 Gentry, James             13 Friendly             1:11.70    1:11.93   15  
  9 Morris, James             13 Greensboro CC        1:12.69    1:11.99   14  
 10 D'Englere, Matt           13 Southeast            1:12.86    1:12.60   13  
B - Final
 11 Padelford, John           14 Oak Ridge            1:13.23    1:12.94   11  
 12 O'Shea, Mikey             14 Friendly             1:15.55    1:15.91    9  
 13 Winslow, Ted              14 Sherwood             1:16.20    1:16.24    8  
 14 Coughlin, Chris           14 Friendly             1:17.18    1:16.64    7  
 15 Espinoza, Josh            14 Adams Farm           1:20.99    1:18.71    6  
 16 Bayliss, Will             14 Green Valley         1:17.05    1:19.23    5  
 17 Clippard, Cress           13 Oak Ridge            1:22.48    1:19.51    4  
 18 Cates, Joshua             13 Ssrc                 1:21.25    1:19.59    3  
 19 Tomerlin, Zack            14 Ridgewood            1:22.06    1:24.02    2  
 20 Cornett, Adam             14 Lake Jeanette        1:24.91    1:29.30    1  
Preliminaries
 21 Warner, Costen            14 Starmount            1:24.99             
 22 Nichols, Patrick          13 Elks                 1:25.18             
 23 Bunting, Ben              13 Lake Jeanette        1:25.40             
 24 Cheek, Trey               13 Westside             1:26.02             
 25 Klein, Justin             14 Adams Farm           1:27.53             
 26 Costello, Matt            14 Elks                 1:29.45             
 27 Farley, Tommy             14 Forest Oaks          1:30.48             
 28 Masters, Jeffery          14 Westside             1:31.59             
 29 Delaney, Ryan             13 Lawndale             1:36.99             
 30 Brooks, AJ                14 Forest Oaks          1:38.98             
 31 Barber, Jackson           13 Lawndale             1:54.71             
 -- Shepherd, Stefan          13 Lake Jeanette            DQ              
 -- Kilgore, Alex             13 Oak Ridge                DQ              
 -- McIver, Robert            13 Greensboro CC            DQ              
 
Event 67  Women 15-19 100 Yard IM
===============================================================================
      Record: R 1:00.43  7/14/2001 Carly Hensel, Sedgefield CC                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, ME                16 Hamilton             1:02.99    1:02.23   24  
  2 Tharrington, Leigh        15 Cardinal             1:05.05    1:04.12   21  
  3 Chisnall, Megan           18 Oak Ridge            1:05.73    1:04.69   20  
  4 Hennings, Ashley          18 Hamilton             1:06.06    1:05.23   19  
  5 Lowd, Kristin             17 Sherwood             1:07.12    1:06.00   18  
  6 Kirkpatrick, Amy          15 Lake Jeanette        1:07.85    1:06.01   17  
  7 Durham, Emily             18 Friendly             1:06.61    1:06.10   16  
  8 Glass, Celia              15 Greensboro CC        1:07.36    1:06.29   15  
  9 Young, Meg                15 Lawndale             1:07.00    1:06.85   14  
 10 Hager, Ginny              17 Green Valley         1:07.91    1:07.45   13  
B - Final
 11 Cecchini, Catherine       16 Hamilton             1:08.57    1:07.92   11  
 12 Chasse, Olivia            17 Friendly             1:09.93    1:09.09    9  
 13 McNulty, Sarah            17 Cardinal             1:09.60    1:09.29    8  
 14 Schelhammer, Christine    17 Adams Farm           1:11.40    1:10.62    7  
 15 Smith, Andrea             15 Starmount            1:12.68    1:11.64    6  
 16 Rhoads, Molly             17 Greensboro CC        1:12.75    1:12.18    5  
 17 Leik, Cassie              17 Lake Jeanette        1:13.97    1:12.27    4  
 18 Barker, Dani              18 Adams Farm           1:12.55    1:12.63    3  
 19 Henley, Megan             15 Friendly             1:13.58    1:14.23    2  
 20 Jones, Maggie             16 Sherwood             1:14.41    1:16.58    1  
Preliminaries
 21 Schelhammer, Louise       15 Adams Farm           1:14.95             
 22 Mott, Christina           18 Lake Jeanette        1:15.68             
 23 Whitworth, Kendal         15 Ssrc                 1:15.84             
 24 Sears, Carolyn            17 Greensboro CC        1:15.92             
 25 Ferris, Jennifer          16 Lawndale             1:16.21             
 26 D'Englere, Jessica        15 Southeast            1:18.02             
 27 Kelleher, Sara            16 Green Valley         1:18.21             
 27 Upchurch, Sarah           17 Green Valley         1:18.21             
 29 Kane, Jennifer            16 Oak Ridge            1:19.35             
 30 Seymour, Haley            17 Sherwood             1:21.32             
 31 Hinkley, Jordan           16 Elks                 1:21.89             
 32 Clark, Erin               15 Southeast            1:24.50             
 33 McCoy, Laci               17 Oak Ridge            1:27.97             
 -- Madtes, Leann             15 Lawndale                 DQ              
 -- Stephens, Mary Ellen      15 Forest Oaks              DQ              
 
Event 68  Men 15-19 100 Yard IM
===============================================================================
      Record: R 55.18  1992      Wiliam Oman, Southeast                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Padgett, Robert           15 Ssrc                   57.48      54.06R  24  
  2 Riley, John               16 Oak Ridge              58.13      57.85   21  
  3 Rumley, Chase             16 Oak Ridge              59.60      59.79   20  
  4 Coughlin, Andy            18 Friendly             1:00.83      59.98   19  
  5 Chamblee, Daniel          18 Green Valley         1:01.42    1:01.25   18  
  6 Gerken, Adam              17 Adams Farm           1:04.04    1:01.76   17  
  7 Lowd, Andrew              18 Sherwood             1:02.15    1:01.77   16  
  8 Young, Andy               17 Lawndale             1:03.34    1:02.03   15  
  9 Donnalley, Ben            16 Ridgewood            1:03.55    1:03.08   14  
 10 Worth, Jon                17 Greensboro CC        1:04.16    1:03.87   13  
B - Final
 11 Tharrington, Will         17 Cardinal             1:04.52    1:03.71   11  
 12 Guttentag, Matt           18 Green Valley         1:04.89    1:04.45    9  
 13 Kilgore, Daniel           15 Oak Ridge            1:04.53    1:04.56    8  
 14 Lauenstein, Zach          17 Friendly             1:05.39    1:04.89    7  
 15 Hutton, Bobby             15 Adams Farm           1:06.69    1:05.06    6  
 16 Turk, Travis              16 Lawndale             1:07.02    1:05.56    5  
 17 Stanford, Ryan            15 Lake Jeanette        1:06.32    1:05.73    4  
 18 O'Hare, Micah             15 Hamilton             1:05.57    1:05.86    3  
 19 Whitfield, Alex           16 Sherwood             1:06.06    1:05.91    2  
 20 Mintz, Joe                17 Westside             1:06.04    1:06.28    1  
Preliminaries
 21 Tysinger, Ty              18 Sherwood             1:07.99             
 22 Murray, Zach              17 Green Valley         1:08.78             
 23 Garvey, Jack              15 Friendly             1:09.05             
 24 Akins, Travis             15 Battle Forest        1:09.85             
 25 Guard, Chris              15 Starmount            1:11.72             
 26 Gould, Kevin              17 Hamilton             1:15.18             
 27 McQuaid, Steven           16 Ssrc                 1:17.52             
 28 McGauvran, Matt           16 Lawndale             1:18.18             
 29 White, Ben                15 Forest Oaks          1:18.50             
 30 Chappell, Will            16 Southeast            1:19.29             
 31 Munro, David              15 Elks                 1:37.53             
 -- Dannenbring, Sam          15 Lake Jeanette            DQ              
 
Event 69  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
      Record: R 1:07.02  1999      Adams Farm                                  
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Jeanette Lightning                                     1:09.70   33  
     1) Kinsey, Jenna 8                 2) Bernstorf, Jill 7              
     3) Thompson, Catherine 7           4) Beeler, Halle 8                
  2 Friendly Frogs                                              1:10.19   30  
     1) La    e, Natalie 7              2) Fishbeyn, Eliana 7             
     3) Merlini, Lauren 8               4) Harris, Natalie 8              
  3 Green Valley Park                                           1:10.91   28  
     1) Newell, Olivia 8                2) Schoonhagen, Erin 7            
     3) Gorman, Ashley 8                4) Allen, Jenny 8                 
  4 Greensboro Country Club                                     1:14.38   26  
     1) Holbrook, Gracie 8              2) Livingston, Jenna 8            
     3) Sherwood, Caroline 8            4) Schott, Sarah 8                
  5 Westside Swim Team                                          1:14.39   24  
     1) Gettinger, Lauren 8             2) Kammer, Anna 8                 
     3) Peterson, Emma 8                4) Brassfield, Caroline 8         
  6 Adams Farm Swim Team                                        1:18.17   22  
     1) Tuskey, Emily 7                 2) James, Christine 8             
     3) Turner, Sydney 8                4) Quillen, Sarah 8               
  7 Sherwood Swim and Racquet Club                              1:19.15   20  
     1) Arnold, Shannon 8               2) Brewington, Elizabeth 8        
     3) Flannery, Bonnie 8              4) Law, Kaitlin 8                 
  8 Oak Ridge Swim Club                                         1:23.17   18  
     1) Admire, Katelyn 7               2) Albert, Kalee 8                
     3) Dodd, Alexandra 7               4) Beshears, Alexis 8             
  9 Elks Club                                                   1:23.85   16  
     1) Martorano, Nicole 7             2) Nichols, Chloe 7               
     3) Pittman, Kaleigh 8              4) Armstrong, Lily 7              
 10 Sedgefield Swim and Racquet                                 1:24.25   14  
     1) Kennedy, Lucy 8                 2) Harding, Caroline 8            
     3) Ellis, Cassie 8                 4) Walker, Lauren 8               
 11 Starmount Country Club                                      1:30.94   12  
     1) Rosen, Zoe 6                    2) Rosen, Hannah 8                
     3) Capps, Mackenzie 6              4) Swint, Alysia 7                
 12 Hamilton Lakes Pool                                         1:33.53   10  
     1) McClement, Christine 7          2) Spaugh, Caroline 7             
     3) Henderson, Hannah 7             4) Roueche, Alicia 8              
 13 Southeast Swim Team                                         1:39.67    8  
     1) Smith, Ashley 8                 2) VanHoy, Kaitlin 7              
     3) Ransom, Anna 8                  4) Brame, Rachel 8                
 14 Cardinal Swim Team                                          1:39.87    7  
     1) Morton, Erin 6                  2) Kincaid, Sarah 8               
     3) Griffin, Dianne 6               4) Rowell, Lindsey 8              
 -- Battle Forest                                                    DQ  
     1) Paepke, Emily 8                 2) Williams, Katie 8              
     3) Scotto, Moriah 6                4) Scotto, Brooklyn 8             
 -- Ridgewood Riptide                                                DQ  
     1) Neese, Caroline 8               2) Tomerlin, Leslie 8             
     3) Kotterer, Allison 8             4) Ouzts, Elizabeth 8             
 
Event 70  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
      Record: R 1:05.94  1991      Green Valley                                
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Green Valley Park                                           1:15.64   33  
     1) Leonard, Cole 8                 2) Bengtson, Forrest 8            
     3) Thompson, Josh 7                4) Rich, Stephen 7                
  2 Sherwood Swim and Racquet Club                              1:16.02   30  
     1) Long, Stephen 8                 2) Mahanes, Kemper 8              
     3) Barefoot, Blake 8               4) Hild, Mac 6                    
  3 Hamilton Lakes Pool                                         1:17.53   28  
     1) Gagnon, Jack 8                  2) Henderson, Will 7              
     3) Smith, Kyle 7                   4) Kaylor, Eric 8                 
  4 Elks Club                                                   1:20.17   26  
     1) Calvert, Jason 8                2) Shaver, Robby 8                
     3) Williams, Jackson 8             4) Calvert, Jacob 8               
  5 Greensboro Country Club                                     1:20.67   24  
     1) DuBose, Blaine 8                2) Knox, Davis 8                  
     3) Stamey, Craver 8                4) Sardzinski, Bennett 8          
  6 Ridgewood Riptide                                           1:21.05   22  
     1) Morgan, Zachary 8               2) Welch, Brett 8                 
     3) Ripberger, Christopher 7        4) Cottingham, Quint 8            
  7 Friendly Frogs                                              1:21.44   20  
     1) Ruhm, Peter 8                   2) Fribush, Sam 8                 
     3) Brady, Preston 7                4) Huffman, Andrew 8              
  8 Lake Jeanette Lightning                                     1:27.31   18  
     1) Rosenbower, Eric 7              2) Warwick, Will 6                
     3) Aluisio, Tyler 7                4) Prescott, Alan 7               
  9 Cardinal Swim Team                                          1:28.04   16  
     1) Fogleman, Nick 7                2) Rock, Andrew 7                 
     3) Odeh, Zachary 7                 4) Britt, Owen 8                  
 10 Southeast Swim Team                                         1:29.72   14  
     1) Wyrick, Austin 7                2) Thomas, Jacob 8                
     3) Mahoney, Matthew 8              4) Klinger, Isaac 7               
 11 Westside Swim Team                                          1:31.52   12  
     1) Pradetto, Paul 8                2) Justice, Kyle 8                
     3) Justice, Luke 8                 4) Smoak, Zach 8                  
 12 Oak Ridge Swim Club                                         1:34.68   10  
     1) Quigley, Michael 8              2) Covington, Ben 8               
     3) Sumner, Charlie 7               4) Shelton, Clay 7                
 13 Adams Farm Swim Team                                        1:43.84    8  
     1) Houpt, Christopher 7            2) Clinton, Connor 7              
     3) Houpt, Alex 7                   4) Rogers, Jonathan 8             
 14 Starmount Country Club                                      1:43.96    7  
     1) Falk, Charlie 5                 2) Liles, Richard 8               
     3) Sperling, Dash 6                4) Sudbrink, Tyler 7              
 -- Sedgefield Swim and Racquet                                      DQ  
     1) Mitchell, Taylor 8              2) Sheffey, Eric 8                
     3) Weaver, Matthew 7               4) Millard, Seth 8                
 
Event 71  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
      Record: R 2:04.55  1999      Lawndale                                    
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Friendly Frogs                                              2:12.24   33  
     1) O'Shea, Rose 10                 2) Maness, Macy 9                 
     3) Johnson, Rachel 10              4) Gentry, Rachel 10              
  2 Lake Jeanette Lightning                                     2:12.38   30  
     1) Bernstorf, Julie 10             2) Barnard, Evynn 9               
     3) Capobianco, Chrissie 9          4) Hand, Allison 9                
  3 Sherwood Swim and Racquet Club                              2:19.00   28  
     1) Kleisch, Kaki 10                2) Graham, Katie 10               
     3) Cox, Olivia 10                  4) Newman, Claire 9               
  4 Green Valley Park                                           2:20.72   26  
     1) Hager, Melanie 10               2) Patton, Rachel 10              
     3) Newell, Hannah 10               4) Flynn, Shelbi 10               
  5 Ridgewood Riptide                                           2:21.30   24  
     1) Annear, Caitlin 9               2) Yates, Kimberly 10             
     3) Sholtis, Jillian 10             4) Hollingsworth, Chelsea 10      
  6 Oak Ridge Swim Club                                         2:24.54   22  
     1) Costa, Elise 9                  2) Diemer, Kristin 10             
     3) Siler, Hanna 10                 4) Allred, Erin 9                 
  7 Elks Club                                                   2:28.36   20  
     1) Riggs, Lexi 10                  2) Pustay, Erin 10                
     3) Sansom, Jacklyn 10              4) Walker, Sarah 10               
  8 Hamilton Lakes Pool                                         2:29.41   18  
     1) Key, Melissa 10                 2) Smith, Laura 10                
     3) Krantz, Stephanie 10            4) McHenry, Abbie 10              
  9 Greensboro Country Club                                     2:31.77   16  
     1) Mills, Caitlin 9                2) Holderness, Mary Howard 10     
     3) Ketner, Margaux 10              4) Hassell, Bayly 10              
 10 Cardinal Swim Team                                          2:32.81   14  
     1) Snyder, Kelly 9                 2) Fogleman, Elizabeth 10         
     3) Valentine, Mandy 10             4) Rowell, Katie 10               
 11 Adams Farm Swim Team                                        2:37.48   12  
     1) DeWeese, Sarah 10               2) Lillicrop, Laura 10            
     3) Hood, Aubrey 10                 4) Quillen, Katie 10              
 12 Westside Swim Team                                          2:38.69   10  
     1) Williams, Kendall 10            2) Tritt, Arden 9                 
     3) Baker, Elizabeth 10             4) Brassfield, Kathryn 10         
 13 Southeast Swim Team                                         2:50.68    8  
     1) Klinger, Kimberly 10            2) VanHoy, Haileigh 10            
     3) Barefoot, Alex 9                4) Padgett, Erin 9                
 14 Starmount Country Club                                      2:59.35    7  
     1) Erwin, Sara Anne 9              2) Krulish, Haley 9               
     3) Pegram, Lauren 10               4) Oliver, Devon 9                
 15 Lawndale Swim Club                                          3:07.62    6  
     1) Turk, Molly 9                   2) Simmons, Hunter 9              
     3) Vass, Austin 8                  4) Delaney, Erica 10              
 16 Forest Oaks Country Club                                    3:25.58    5  
     1) Farley, Becca 9                 2) Foley, Heather 9               
     3) Stewart, Mariah 9               4) Frohnaple, Molly 10            
 17 Battle Forest                                               4:03.11    4  
     1) Wade, Hannah 10                 2) Wade, Molly 9                  
     3) Prusia, Allee 6                 4) Barnes, Allison 9              
 -- Sedgefield Swim and Racquet                                      DQ  
     1) Chamberlain, Mia 10             2) Ramsey, Sheridan 10            
     3) Dascoli, Alex 9                 4) Hayes, Morgan 10               
 
Event 72  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
      Record: R 2:06.81  1992      Green Valley                                
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Friendly Frogs                                              2:13.19   33  
     1) La    e, Alex 9                 2) McMullen, Patrick 10           
     3) Gates, Percy 9                  4) Riley, Joseph 9                
  2 Green Valley Park                                           2:13.45   30  
     1) Thilo, Taylor 10                2) Allen, Billy 10                
     3) Flynn, Walker 10                4) Rotunda, Alec 9                
  3 Sedgefield Swim and Racquet                                 2:20.80   28  
     1) Snyder, Gabriel 10              2) Anderson, Chris 10             
     3) Ball, Braeden 9                 4) Jones, Cody 9                  
  4 Lake Jeanette Lightning                                     2:26.20   26  
     1) Graves, Lee 10                  2) Garvey, Ned 10                 
     3) Olson, Mike 9                   4) Daly, Eric 10                  
  5 Sherwood Swim and Racquet Club                              2:30.62   24  
     1) Mullins, Peter 10               2) Wheeler, Brian 10              
     3) McEachran, Gibbs 10             4) Templeton, Chase 9             
  6 Sedgefield Country Club                                     2:32.59   22  
     1) Burton, Chad 10                 2) Bruggeworth, Ben 9             
     3) Sparks, Duncan 9                4) Dickerson, Ryan 10             
  7 Adams Farm Swim Team                                        2:35.36   20  
     1) White, Benjamin 10              2) Koenig, Justin 10              
     3) Turner, Ryan 10                 4) Rogers, Jordan 10              
  8 Ridgewood Riptide                                           2:37.50   18  
     1) Donnalley, Mike 10              2) Ripberger, Hunter 9            
     3) Miller, Addison 9               4) Machanic, Stephen 10           
  9 Oak Ridge Swim Club                                         2:39.78   16  
     1) Kilgore, Phillip 10             2) McCoy, Matt 10                 
     3) Van Zeeland, Micah 10           4) Palmer, Ty 9                   
 10 Greensboro Country Club                                     2:41.18   14  
     1) Perry, John III 10              2) Dick, Taylor 10                
     3) Lucius, Frank 9                 4) Peoples, Greg 9                
 11 Southeast Swim Team                                         2:41.21   12  
     1) Vercaemert, Nathan 10           2) Robertshaw, Austin 10          
     3) Stewart, Jake 10                4) Jackson, Josh 10               
 12 Westside Swim Team                                          2:42.46   10  
     1) Gehsmann, Gregory 9             2) Maxson, Craig 9                
     3) Gehsmann, Ryan 10               4) Brogden, Harrison 10           
 13 Hamilton Lakes Pool                                         2:48.37    8  
     1) Martini, Austin 9               2) Smith, Alex 9                  
     3) Bermes, Jack 9                  4) Markus, Daniel 9               
 14 Elks Club                                                   2:52.22    7  
     1) Shaver, Luke 10                 2) Churchill, David 9             
     3) Duhan, Trent 10                 4) Pittman, Brandon 10            
 15 Battle Forest                                               3:26.00    6  
     1) Krietemeyer, Eriksen 9          2) Prusia, Fletcher 10            
     3) Moffitt, Stuart 7               4) Allen, Kenneth 10              
 -- Cardinal Swim Team                                               DQ  
     1) Brooks, Cole 10                 2) Kincaid, Sam 10                
     3) Morgan, Cole 10                 4) Rock, Christopher 10           
 
Event 73  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
      Record: R 1:52.13  1997      Adams Farm                                  
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Oak Ridge Swim Club                                         1:51.96R  33  
     1) Dodd, Morgan 12                 2) Hayworth, Molli 12             
     3) Riley, Kate 12                  4) McCoy, Laura 12                
  2 Ridgewood Riptide                                           1:52.15   30  
     1) Warrick, Briana 12              2) Ferrara, Marisa 12             
     3) Annear, Ally 12                 4) Rawson, Chelsea 12             
  3 Greensboro Country Club                                     1:58.04   28  
     1) Garvey, Elizabeth 11            2) Kirkman, Lashley 11            
     3) Schott, Walker 12               4) White, Austin 11               
  4 Green Valley Park                                           2:01.80   26  
     1) O'Keeffe, Claire 12             2) Williams, Emily 12             
     3) Greene, Madison 11              4) Hayes, Kate 11                 
  5 Friendly Frogs                                              2:07.23   24  
     1) Wynn, Clara 11                  2) Plovsky, Rachel 12             
     3) Wharton, Madeline 12            4) Merlini, Sandra 12             
  6 Sherwood Swim and Racquet Club                              2:07.67   22  
     1) Hendrickson, Kelsey 12          2) McEachran, Mary Parke 12       
     3) Wendling, Greer 12              4) Nosek, Catharyn 12             
  7 Hamilton Lakes Pool                                         2:08.35   20  
     1) Huber, Jerelyn 12               2) O'Hare, Eliza 12               
     3) Miller, Anne 12                 4) Mann, Sarah 11                 
  8 Sedgefield Swim and Racquet                                 2:08.38   18  
     1) Cox, Ashley 11                  2) Galloni, Carmen 12             
     3) Anile, Kimberly 12              4) Bumgarner, Amy 11              
  9 Westside Swim Team                                          2:08.58   16  
     1) Simon, Alison 12                2) Kinard, Kristina 12            
     3) Cheek, Caroline 11              4) Brassfield, Elizabeth 12       
 10 Lake Jeanette Lightning                                     2:09.15   14  
     1) Leik, Chandler 11               2) Todt, Olivia 12                
     3) Hase, Libby 12                  4) Gilliam, Courtney 11           
 11 Starmount Country Club                                      2:13.13   12  
     1) Capps, Chelsea 11               2) Guard, Rebecca 12              
     3) Young, Sarah Frances 11         4) MacDonald, Andie 12            
 12 Cardinal Swim Team                                          2:15.17   10  
     1) Halchin, Stephanie 12           2) Snyder, Kaitlyn 12             
     3) Murray, Christine 11            4) Champion, Christi 12           
 13 Adams Farm Swim Team                                        2:16.48    8  
     1) Ahlgren, Jessica 12             2) Pazur, Katie 12                
     3) Royal, Taylor 12                4) Robertson, Samantha 11         
 14 Elks Club                                                   2:28.77    7  
     1) Creech, Sarah 12                2) Campbell, Jordan 11            
     3) Ankenbruck, Brittany 11         4) Nemargut, Sarah 11             
 15 Forest Oaks Country Club                                    2:29.51    6  
     1) White, Lucy 12                  2) Perrell, Rachel 12             
     3) Thomas, Anna 12                 4) White, Caroline 12             
 16 Lawndale Swim Club                                          2:33.51    5  
     1) Black, Caroline 11              2) Lahey, Katie 12                
     3) Vass, Whitney 11                4) Madtes, Paige 12               
 17 Southeast Swim Team                                         2:39.54    4  
     1) Clark, Megan 11                 2) Gottsegen, Katherine 11        
     3) Smith, Sarah 11                 4) Beasley, Amy 12                
 18 Battle Forest                                               4:41.03    3  
     1) Butterfield, Linden 11          2) Wade, Katie 7                  
     3) Scotto, London 5                4) Mata, Megan 12                 
 
Event 74  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
      Record: R 1:51.50  1994      Green Valley                                
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Greensboro Country Club                                     2:00.80   33  
     1) Morris, William 11              2) Berry, Dylan 11                
     3) Johnson, Nicholas 12            4) Holbrook, Harrison 12          
  2 Friendly Frogs                                              2:01.72   30  
     1) Ritz, Jackson 11                2) Alvarez, Nicolas 11            
     3) Henley, Weston 12               4) Ruhm, William 11               
  3 Sherwood Swim and Racquet Club                              2:02.95   28  
     1) Flannery, Patrick 12            2) Leimenstoll, Will 12           
     3) Brower, Daly 12                 4) Long, Glen Alan 11             
  4 Westside Swim Team                                          2:04.58   26  
     1) Cannon, Jordan 12               2) Gettinger, Blake 11            
     3) Bliton, Jarrett 12              4) Kammer, Riley 12               
  5 Green Valley Park                                           2:04.89   24  
     1) Williams, Jake 11               2) Nussbaum, Paul 11              
     3) Robinson, Wood 12               4) Brown, Josh 12                 
  6 Lake Jeanette Lightning                                     2:10.73   22  
     1) Daly, Colin 12                  2) Bagwell, Tyler 12              
     3) Gilliam, Brenden 12             4) Spillane, Sean 11              
  7 Oak Ridge Swim Club                                         2:15.25   20  
     1) Hannah, Michael 12              2) Kane, Kevin 12                 
     3) LaRoe, Jake 11                  4) Gibson, Alex 11                
  8 Adams Farm Swim Team                                        2:22.25   18  
     1) Hjelmquist, Jordan 11           2) DeWeese, Ryan 12               
     3) MacMonegle, Peter 12            4) White, Joel 11                 
  9 Southeast Swim Team                                         2:23.57   16  
     1) Mearns, David 11                2) Gray, Michael 11               
     3) Ransome, Josh 12                4) Mahoney, Evan 12               
 10 Elks Club                                                   2:24.40   14  
     1) Carbone, Nick 11                2) Armstrong, Riley 12            
     3) Nichols, Trey 11                4) Pittman, Bruce 12              
 11 Battle Forest                                               2:25.09   12  
     1) Blocker, Joe 11                 2) Newell, Dustin 11              
     3) Jenkins, James 11               4) Holmes, Tyler 11               
 12 Hamilton Lakes Pool                                         2:31.66   10  
     1) Hennings, Brad 12               2) Feldman, Ilya 12               
     3) Roueche, Jimmy 11               4) Sykes, David 11                
 13 Forest Oaks Country Club                                    2:39.85    8  
     1) Poole, Matt 12                  2) Farley, Bobby 11               
     3) Clark, Spencer 12               4) Lane, Bill 12                  
 14 Starmount Country Club                                      2:42.68    7  
     1) James, Nathan 11                2) Levy, Spencer 11               
     3) Muse, Jonathon 11               4) Van der Linden, Josh 11        
 15 Ridgewood Riptide                                           2:43.68    6  
     1) Farrell, Patrick 11             2) Collins, Davis 12              
     3) Koone, BO 11                    4) Gibbs, Jack 12                 
 -- Sedgefield Swim and Racquet                                      DQ  
     1) Chamberlain, Ian 12             2) Romer, Tim 12                  
     3) Kusiak, Matt 12                 4) Garner, Alex 12                
 
Event 75  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
      Record: R 1:48.07  1998      Adams Farm                                  
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Friendly Frogs                                              1:47.97R  33  
     1) Phillips, Haley 14              2) Phillips, Caroline 14          
     3) Solomon, Shira 14               4) Maness, Megan 14               
  2 Lake Jeanette Lightning                                     1:49.88   30  
     1) Seeger, Mary Brannan 14         2) Hand, Elizabeth 13             
     3) Wolfe, Kelly 13                 4) Leik, Emily 14                 
  3 Green Valley Park                                           1:51.11   28  
     1) Leonard, Alle 13                2) Anderson, Katharine 13         
     3) Creamer, Amy 14                 4) Rives, Sally 14                
  4 Adams Farm Swim Team                                        1:53.33   26  
     1) Brown, Asheton 14               2) Barker, Tara 14                
     3) Parmele, Hanne 14               4) Robertson, Karis 13            
  5 Ridgewood Riptide                                           1:53.42   24  
     1) Cowperthwaite, Leah 13          2) Darst, Haley 14                
     3) Donnalley, Kathryn 14           4) Darst, Meghan 13               
  6 Oak Ridge Swim Club                                         1:54.69   22  
     1) Riley, Megan 13                 2) Massey, Megan 13               
     3) Rogers, Laura 14                4) Quigley, Katie 14              
  7 Greensboro Country Club                                     1:56.40   20  
     1) Hassell, Molly 12               2) Johnson, Holly 13              
     3) Mohorn, Emily 14                4) Schott, Kelley 14              
  8 Hamilton Lakes Pool                                         2:02.23   18  
     1) Spaugh, Emily 14                2) Taylor, Britt 14               
     3) Glover, Kathryn 14              4) Sykes, Erin 14                 
  9 Lawndale Swim Club                                          2:03.06   16  
     1) Ferris, Sarah 14                2) Pekarne, Sarah 14              
     3) Batson, Cameron 13              4) Turk, Mary Jo 14               
 10 Elks Club                                                   2:05.00   14  
     1) Hinkley, Jennifer 13            2) Root, Meghan 14                
     3) Utesch, Kathryn 13              4) Root, Meredith 14              
 11 Sedgefield Swim and Racquet                                 2:08.45   12  
     1) Galloni, Nikki 14               2) Jones, Brittni 13              
     3) Styers, Jessica 14              4) Gehling, Maren 14              
 12 Sherwood Swim and Racquet Club                              2:13.11   10  
     1) Medoff, Mica 14                 2) Mullins, Kaitlyn 12            
     3) Long, Killoran 13               4) Hendrickson, Kristin 10        
 13 Westside Swim Team                                          2:22.29    8  
     1) Mitman, Kaylyn 13               2) Robson, Chelsea 13             
     3) Strickland, Sara Kathryn 11     4) Breaux, Abby 13                
 14 Southeast Swim Team                                         2:31.96    7  
     1) Quakenbush, Karmen 14           2) Collins, Blair 12              
     3) Butler, Brittany 13             4) Starr, Brittany 13             
 15 Forest Oaks Country Club                                    2:47.68    6  
     1) Martin, Christine 10            2) Wood, Kylie 6                  
     3) Foley, Melea 13                 4) Stephens, Katherine 13         
 
Event 76  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
      Record: R 1:38.95  1996      Green Valley                                
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton Lakes Pool                                         1:39.51   33  
     1) Bennett, Trey 14                2) O'Hare, Isaac 14               
     3) Kaylor, Brian 13                4) Cecchini, Rogers 14            
  2 Greensboro Country Club                                     1:50.14   30  
     1) Morris, James 13                2) McIver, Robert 13              
     3) Sears, David 13                 4) Overton, Marshall 14           
  3 Oak Ridge Swim Club                                         1:50.48   28  
     1) Griffin, Austin 13              2) Padelford, John 14             
     3) Quigley, Matthew 13             4) Clippard, Cress 13             
  4 Green Valley Park                                           1:52.01   26  
     1) Leonard, Grayson 14             2) Nussbaum, Adam 13              
     3) Murray, Kevin 14                4) Leonard, Jonathan 13           
  5 Friendly Frogs                                              1:52.15   24  
     1) Chasse, William 14              2) Coughlin, Chris 14             
     3) O'Shea, Mikey 14                4) Gentry, James 13               
  6 Adams Farm Swim Team                                        1:59.67   22  
     1) Espinoza, Josh 14               2) Klein, Justin 14               
     3) Bays, Josh 14                   4) White, Andrew 14               
  7 Southeast Swim Team                                         2:01.11   20  
     1) D'Englere, Matt 13              2) Hobbs, Graham 14               
     3) Wysosky, Bob 13                 4) Cook, Jeff 14                  
  8 Sherwood Swim and Racquet Club                              2:03.41   18  
     1) Seymour, Will 13                2) Wheeler, David 12              
     3) Flannery, Tommy 11              4) Winslow, Ted 14                
  9 Sedgefield Swim and Racquet                                 2:04.55   16  
     1) Wilkins, Sam 14                 2) Gigliotti, Joseph 13           
     3) Cates, Joshua 13                4) Kennedy, Ben 13                
 10 Lake Jeanette Lightning                                     2:05.42   14  
     1) Shepherd, Stefan 13             2) Bunting, Ben 13                
     3) Dekker, Jacob 12                4) Cornett, Adam 14               
 11 Elks Club                                                   2:12.03   12  
     1) Nichols, Patrick 13             2) Costello, Matt 14              
     3) Armstrong, Craig 14             4) Utesch, Chris 14               
 12 Westside Swim Team                                          2:24.60   10  
     1) Masters, Jeffery 14             2) Byrne, Peter 11                
     3) Murphy, Tim 11                  4) Cheek, Trey 13                 
 13 Lawndale Swim Club                                          2:39.81    8  
     1) Hoggard, Jackson 13             2) Herb, Mitch 11                 
     3) Barber, Jackson 13              4) Delaney, Ryan 13               
 -- Forest Oaks Country Club                                         DQ  
     1) Jensen, Trevor 10               2) Brooks, AJ 14                  
     3) Perrell, Joel 9                 4) Farley, Tommy 14               
 
Event 77  Women 15-19 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
      Record: R 1:45.54  1992      Friendly                                    
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Green Valley Park                                           1:42.61R  33  
     1) Hayes, Megan 17                 2) Williams, Mary Brady 17        
     3) Hager, Ginny 17                 4) Maggio, Katie 16               
  2 Hamilton Lakes Pool                                         1:46.62   30  
     1) Hennings, Ashley 18             2) Cecchini, Catherine 16         
     3) Wolfe, Meredith 16              4) Miller, ME 16                  
  3 Friendly Frogs                                              1:46.80   28  
     1) Nadler, Genny 15                2) Durham, Emily 18               
     3) Mansfield, Kelly 18             4) Cummings, Lila 16              
  4 Greensboro Country Club                                     1:51.61   26  
     1) Glass, Celia 15                 2) Strader, Ashley 16             
     3) Sears, Carolyn 17               4) Mohorn, Heather 16             
  5 Cardinal Swim Team                                          1:52.07   24  
     1) Cooke, Tricia 15                2) McNulty, Sarah 17              
     3) Whitaker, Megan 15              4) Tharrington, Leigh 15          
  6 Oak Ridge Swim Club                                         1:53.68   22  
     1) Hannah, Paige 15                2) Chisnall, Megan 18             
     3) Griffin, Ashleigh 15            4) Kane, Jennifer 16              
  7 Sherwood Swim and Racquet Club                              1:54.59   20  
     1) Jones, Katie 18                 2) Jones, Maggie 16               
     3) Seymour, Haley 17               4) Lowd, Kristin 17               
  8 Adams Farm Swim Team                                        1:54.83   18  
     1) Schelhammer, Christine 17       2) Schelhammer, Louise 15         
     3) Barker, Dani 18                 4) Craddock, Anna 19              
  9 Lawndale Swim Club                                          1:55.40   16  
     1) Ferris, Jennifer 16             2) Larson, Brittany 16            
     3) Young, Meg 15                   4) Lester, Katie 18               
 10 Lake Jeanette Lightning                                     1:56.30   14  
     1) Mott, Christina 18              2) Johnson, Amy 17                
     3) Kirkpatrick, Amy 15             4) Leik, Cassie 17                
 11 Sedgefield Swim and Racquet                                 2:00.16   12  
     1) Whitworth, Kendal 15            2) Dancy, Meghan 17               
     3) Falish, Stephanie 15            4) Burger, Erika 15               
 12 Ridgewood Riptide                                           2:00.63   10  
     1) Pegram, Chelsea 15              2) Cowperthwaite, Marisa 16       
     3) Sholtis, Emily 13               4) Hollingsworth, Erika 17        
 13 Southeast Swim Team                                         2:04.87    8  
     1) Fay, April 18                   2) Clark, Erin 15                 
     3) D'Englere, Jessica 15           4) Brownfield, Tara 15            
 14 Starmount Country Club                                      2:15.72    7  
     1) Drinkard, Julie 15              2) Oliver, Kelsi 15               
     3) Pegram, Mary Clarie 15          4) Smith, Andrea 15               
 15 Forest Oaks Country Club                                    2:57.87    6  
     1) Stephens, Mary Ellen 15         2) Martin, Melissa 8              
     3) Corthum, Dena 16                4) Lane, Heather 8                
 -- Elks Club                                                        DQ  
     1) Hinkley, Jordan 16              2) Hopkins, Beth Ann 17           
     3) Reid, Lauren 17                 4) Fligel, Allison 16             
 
Event 78  Men 15-19 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
      Record: R 1:32.16  1994      Hamilton Lakes                              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Oak Ridge Swim Club                                         1:32.35   33  
     1) Ross, Chad 17                   2) Riley, John 16                 
     3) Rumley, Chase 16                4) Leach, Carson 18               
  2 Green Valley Park                                           1:35.48   30  
     1) Robinson, Patrick 17            2) Haddock, Ben 18                
     3) Hayes, Jeff 15                  4) Chamblee, Daniel 18            
  3 Friendly Frogs                                              1:37.99   28  
     1) Lauenstein, Zach 17             2) Garvey, Jack 15                
     3) Coughlin, Andy 18               4) Durham, Nathan 15              
  4 Cardinal Swim Team                                          1:40.31   26  
     1) Kincaid, Adam 18                2) Tharrington, Will 17           
     3) Kincaid, Zack 16                4) Rothkopf, Matt 18              
  5 Sherwood Swim and Racquet Club                              1:40.84   24  
     1) Lowd, Andrew 18                 2) Aycock, Mac 16                 
     3) Whitfield, Alex 16              4) Tysinger, Ty 18                
  6 Lawndale Swim Club                                          1:44.83   22  
     1) Turk, Travis 16                 2) McGauvran, Matt 16             
     3) Weaver, Chase 17                4) Young, Andy 17                 
  7 Hamilton Lakes Pool                                         1:45.46   20  
     1) Gould, Kevin 17                 2) Gawrych, Chris 15              
     3) Moorefield, William 15          4) O'Hare, Micah 15               
  8 Adams Farm Swim Team                                        1:48.84   18  
     1) Parmele, Russell 16             2) Hutton, Bobby 15               
     3) Dagenhart, Gary 15              4) Gerken, Adam 17                
  9 Greensboro Country Club                                     1:49.06   16  
     1) Englar, Kevin 12                2) Taylor, Stephen 16             
     3) Worth, Marshall 17              4) Worth, Jon 17                  
 10 Southeast Swim Team                                         1:50.17   14  
     1) McClain, Cameron 15             2) Chappell, Will 16              
     3) Wysosky, Michael 16             4) Godsoe, Eugene 15              
 11 Ridgewood Riptide                                           1:53.54   12  
     1) Stroud, Stephen 18              2) Tomerlin, Zack 14              
     3) Rogers, Andrew 14               4) Donnalley, Ben 16              
 12 Sedgefield Swim and Racquet                                 1:57.49   10  
     1) McQuaid, Steven 16              2) Falish, Carl 17                
     3) Gehling, Connor 12              4) Padgett, Robert 15             
 13 Battle Forest                                               1:59.58    8  
     1) Akins, Travis 15                2) Mata, Joshua 14                
     3) Butterfield, Zeke 13            4) Nix, Michael 15                
 14 Lake Jeanette Lightning                                     2:00.31    7  
     1) Dannenbring, Sam 15             2) Aycock, Robert 12              
     3) Brown, Michael 15               4) Stanford, Ryan 15              
 15 Elks Club                                                   2:08.90    6  
     1) Reid, Jay 15                    2) Thompson, Joseph 13            
     3) Munro, David 15                 4) O'Laughlin, Ryan 16            
 16 Westside Swim Team                                          2:18.52    5  
     1) Kohlenberg, William 15          2) Tritt, Austin 11               
     3) Vanhine, Adam 11                4) Mintz, Joe 17